Muzyka w Świątyniach – rusza kolejna edycja cyklu koncertów

Już w pierwszej połowie października rusza kolejna edycja cyklu muzycznych i historycznych spotkań w kościołach w regionie częstochowskim. „Muzyka w Świątyniach” to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz miłośników sztuki.

Muzyczne przeżycia, jak co roku, zapewni w trakcie spotkań Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. O cyklu „Muzyka w Świątyniach”, zapraszając jednocześnie do udziału w wydarzeniach, opowiedział dyrektor chóru Janusz Siadlak:
– Ogromną radość sprawia nam śpiewanie muzyki sakralnej we wnętrzach kościelnych. W pięknych, cudownych miejscach staramy się połączyć muzykę, architekturę. grę światłami po to, żeby piękno tej całości była właśnie w ten sposób odbierana przez publiczność, ponieważ wstęp jest wolny, wszyscy chętni są naszymi wspaniałymi gośćmi. Bardzo serdecznie zapraszamy w tym roku dwa koncerty w Kościele Świętego Marcina w Kłobucku oraz w Kościele w Parafii w Starokrzepicach. Myślę, że to będą fascynujące ponownie rzeczy, bo wiem zresztą sam odbieram te koncerty nadzwyczajnie. To nie są takie zwykłe rzeczy, bo nie ma tylko prezentacji chóru, ale tak jak powiedziałem wcześniej, jest prezentacja dokonywana przez Juliusza Sentowskiego, który opowie nam historię świątyń, piękne światła, piękna muzyka. dawna muzyka dwudziestowieczna. I myślę, że rzeczywiście, poszerzając te miejsca, w których śpiewamy, docieramy do miejsc, obok których bardzo często przechodzi się codziennie, tak zwyczajnie. A my pokazujemy, że są to miejsca niezwyczajne, że zasługują na uwagę. Wydobywamy pewne detale, które są w kościołach, a które widzimy, ale nie znamy ich historii, które są bardzo często mocno fascynujące.

Niewątpliwie atutem spotkań jest muzyka, corocznie wybierana tak, żeby jak najlepiej współgrać z goszczącymi wydarzenia wnętrzami kościołów. Tegoroczny repertuar zapowiada się równie ciekawie:
– W repertuarze piękna muzyka dawna Wacława z SzamotuŁ, Cypriana Bazylika, ale również dwudziestowiecznych kompozytorów, Henryka Mikołaja Góreckiego, Tadeusza Paciorkiewicza, mało znanego kompozytora warszawskiego, byłego rektora Akademii Muzycznej w Warszawie, którego zresztą płytę będziemy też na dniach nagrywać, płytę monograficzną. Także myślę, że to połączenie zupełnie dawnej muzyki szesnastowiecznej z dwudziestowieczną da nam szersze spektrum spojrzenia na muzykę w architekturze kościoła.

W 2023 r. ponownie dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w Warszawie Muzyka w Świątyniach powraca do powiatu kłobuckiego. Koncerty odbędą się: 5 października o godz. 18.00 w kościele Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach, natomiast 9 października o godz. 18.45 w kościele św. Marcina w Kłobucku. Organizatorem cyklu od 2018 roku jest Instytut Rozwoju Sztuki.

Skip to content