Niepoprawnie prawdziwe filmy dokumentalne

Fot. Radio Fiat

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie już po raz dziewiąty organizuje Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych. Prezentacja filmów odbywa się w auli muzealnej w dniach 24-25 listopada. Hasłem przewodnim tegorocznego Przeglądu są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.

Przegląd otworzył film „Golgota Wrocławska” w reżyserii Jana Komasy. Produkcja opowiada o odkrywaniu prawdy zapisanej w nigdy niewysłanych listach skazańców. W 1994 roku natrafia na nie młody historyk piszący doktorat. W ten sposób odkrywa sprawę brutalnego aresztowania oraz ukartowanego procesu, w którym zasądzono i wykonano trzy wyroki śmierci w latach 1948-49. Anna Dąbrowska, członek zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy mówi, że film opowiada o przedstawicielach ofiar, które przez długie lata były zapomniane przez polskich historyków.

– Są to ludzie, którzy płacili największą cenę, bo grono z nich nie żyje. Wyobraźmy sobie, kim byliby dla Polski, gdyby żyli, z takimi wartościami, ogromną miłością do Ojczyzny i niejednokrotnie z olbrzymią wiedzą, gdyż wielu z nich pokończyło studia. Stanowili elitę, a jak wiadomo zawsze w każdym kraju elita jest niewygodna. Jeśli chodzi o sam spektakl, to są w nim opowiedziane również doświadczenia współautora scenariusza, czyli obecnego z nami prof. Krzysztofa Szwagrzyka. To dodatkowa wartość tego spotkania, bo młodzież ma możliwość konfrontowania tego, co widziała w filmie z tym, co przekaże im świadek tych zdarzeń – mówiła Anna Dąbrowska.

Gościem honorowym filmowego spotkania z dokumentem był prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Człowiek, który przywraca pamięć o Polakach, Żołnierzach Niezłomnych, skazanych przez kolaborujące z Sowietami komunistyczne władze PRL-u na śmierć i zapomnienie.

– To dla mnie chwila wspomnień. Projekcja tego filmu na festiwalu w Częstochowie to powrót do historii sprzed kilkunastu lat, bowiem spektakl Teatru Telewizji powstał w 2007 roku, a odnosi się do końca lat 90. XX wieku i do sytuacji, która wtedy miała w Polsce miejsce. Sam spektakl traktuje o czasach, kiedy próbowaliśmy się zmierzyć z naszą historią – powiedział profesor.

Na piątkowy wieczór zaplanowano premierę filmu Rafała Brylla: „Gdy kwitną kasztany. Nasz Nazaret” z udziałem Sióstr Nazaretanek. Drugim pokazanym tego wieczoru filmem jest „Golgota Wrocławska”. Po projekcji odbyło się spotkanie z gościem honorowym – prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. W sobotę 25 listopada zaplanowano dwie projekcje: dokument Joanny Pieciukiewicz ze szczecińskiego oddziału IPN pt.: „Grudzień Nasz i Wasz” oraz „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim” w reż. Piotra Zarębskiego, który podzieli się z widzami doświadczeniem spotkania z bohaterem filmu. Podobnie, jak w latach poprzednich, przegląd objął swoim patronatem metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Niepoprawnie prawdziwe filmy dokumentalne

Skip to content