Nowy sezon w Filharmonii tuż tuż…

Fot. Radio Fiat

Już w piątek 22 września, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana rozpocznie kolejny, 79. sezon artystyczny. Przygotowania do inauguracji trwają już od dłuższego czasu.

Adam Klocek, dyrektor Filharmonii zdradza w Poranku Radia Fiat, że inauguracji sezonu towarzyszyć będzie twórczość Maurice’a Ravela.

– Nasza pianistka zaproponowała koncert fortepianowy, a my postanowiliśmy zbudować wokół tego cały program na inaugurację. Rzadko zdarza się cały wieczór Ravela, ponieważ poza jednym utworem, całość będzie poświęcona twórczości właśnie tego kompozytora. Obok wspomnianego już koncertu zaprezentujemy największy przebój artysty – Bolero. Mamy nadzieję, że przyciągnie to sporą publiczność. Jest to dla nas wyzwanie, ponieważ do wykonania tego utworu potrzebna jest olbrzymia orkiestra. Zaprezentujemy również inne utwory tego artysty, takie, jak: Alborada del gracioso, czy Le Tombeau de Couperin, w wersji na kameralną orkiestrę. Ten koncert będzie popisem, a zarazem probierzem umiejętności naszego zespołu – mówił Adam Klocek.

Tydzień po inauguracji sezonu artystycznego w Filharmonii Częstochowskiej, odbędzie się 14. edycja Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana.

– Podczas inauguracji jeden z najsłynniejszych londyńskich ekspertów od instrumentów przywiezie trzy bezcenne pary skrzypiec, które zaprezentujemy przed i po koncercie. Dwoje z nich to skrzypce Antonio Stradivariego (jedne z roku ok. 1695, a drugie – z ok. 1716). Pokażemy też równie cenne skrzypce Giuseppe Guarneriego „del Gesù” – dodał dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

Zapowiadając nowy sezon w częstochowskiej Filharmonii, warto również wspomnieć o koncercie w ramach cyklu „Jazzowy Wtorek w Kameralnej”. 10 października wystąpi Maciej Tubis Solo w programie „Komeda: Reflections”. O kolejnych wydarzeniach artystycznych będziemy informowali na bieżąco.

BNO

 

Skip to content