O walce Polaków z niemieckim okupantem…

Walki Obrony Narodowej w Kłobucku i Koszęcinie w 1939 roku były głównym tematem spotkania w ramach inicjatywy „Przystanek Historia”. Wykłady poświęcone czasom wojennym w regionie częstochowskim są prowadzone cyklicznie w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Częstochowie.

Podczas ostatniej prelekcji, która odbyła się w czwartek 21 kwietnia, omawiano głównie mało znane działania, niedoceniane w kontekście zasług pozostałych oddziałów 7 Dywizji Piechoty.

– Jest to temat mniej znany, niż bitwy regularnego Wojska Polskiego z 1939 roku. Tymczasem Batalion Obrony Narodowej Kłobuck i Lubliniec, walczące na terenach Częstochowy, spełniły swoje zadania. Wiemy o ciekawych, a nieraz i o filmowych wręcz epizodach, które rozegrały się m.in. pod Koszęcinem. Dla przykładu jeden z żołnierzy wysadził most na rzece Mała Panew, razem z niemiecką kolumną zmotoryzowaną. Znamy także z imienia i nazwiska zapomnianych bohaterów, nie tylko oficerów i dowódców, ale także szeregowych żołnierzy, wyróżniających się w trakcie walk w obronie Koszęcina oraz Kłobucka. Temu wszystkiemu towarzyszy spora liczba archiwalnych zdjęć z września 1939 roku – mówił prelegent Adam Kurus, historyk katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas spotkania obalano również narastające przez lata krzywdzące mity na temat walk Polaków z terenów Częstochowy i Lublińca.

– Wokół tych walk narosło sporo mitów, które przełożyły się na zapomnienie tych tematów. W wielu przypadkach twierdzono, że żadnych walk nie było. Mowa tu m.in. o bitwach o Kłobuck, które rozegrały się po południu i wieczorem 1 września 1939 roku. Istnienie tych walk potwierdzają m.in. niemieckie źródła. Mity te skutkują tym, że do tej pory nie ma upamiętnienia tych żołnierzy i wydarzeń – dodał historyk.

Czwartkowe spotkanie dotyczące historii Częstochowy i regionu w okresie II wojny światowej było szóstym z cyklu. Za każdym razem prelekcje mają charakter otwarty, co oznacza, że każdy zainteresowany może w nich wziąć bezpłatny udział.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content