Patriotyzm poprzez śpiew – „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”

Fot. Radio Fiat

Popularyzacja piosenek i pieśni patriotycznych o Ojczyźnie, propagowanie idei patriotycznej, kultury narodowej oraz tradycji historycznej czy wspieranie młodych talentów… To najważniejsze cele koncertu laureatów VII Archidiecezjalno-Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.

Koncert miał miejsce w niedzielę 12 listopada w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Był on okazją do nagrodzenia i wyróżnienia zwycięzców tegorocznej edycji konkursu. Przegląd Pieśni od wielu już lat pozwala młodym artystom propagować prawdziwie patriotyczne wartości.

– Nasz przegląd to swoista lekcja historii, nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla wszystkich, którzy przybywają, aby w tym wydarzeniu uczestniczyć. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że wychowanie patriotyczne to wychowanie do człowieczeństwa oraz szacunek dla własnej Ojczyzny i innych narodów – zauważył ks. Jarosław Sroka, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Koncert był podsumowaniem przesłuchań konkursowych, które odbyły się w ostatnią sobotę października. Artyści zaprezentowali wówczas swoje talenty, spośród których wyłoniono najlepsze. Agnieszka Pietrzak, dyrektor Festiwalu i Przeglądu Pieśni Patriotycznej mówi, że w tym roku zgłosiła się rekordowo duża liczba uczestników.

– W tym roku przesłuchaliśmy 218 osób z Częstochowy i regionu. Są to bardzo duże grupy, na przykład chóry. Bardzo nas cieszy, że ten konkurs jest już na taką dużą skalę. Nas organizatorów to naprawdę buduje i zachęca do pracy, żebyśmy właśnie jak najwięcej pokazali przy tym przedsięwzięciu – mówiła dyrektor Festiwalu.

Przegląd z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy nie tylko rosnąca liczba uczestników i nagrodzonych, ale także ogrom przygotowań.

– Nasz konkurs urósł do rangi wojewódzkiej. W tym roku zaskoczyła nas liczba uczestników, bo okazuje się, że z roku na rok jest ich coraz więcej. W tym roku było ich wyjątkowo dużo, co stanowiło wysiłek dla naszej organizacji, aczkolwiek robimy to wszystko dla najmłodszych, bo udział w naszym konkursie biorą dzieci ze szkół podstawowych, a co za tym idzie, staramy się krzewić wśród nich patriotyzm i miłość do Ojczyzny – powiedziała Anna Urbaniak, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, będącej organizatorem konkursu.

Organizacja wydarzeń związanych z patriotyzmem jest ważna także dla lokalnej społeczności. – Trudno bowiem mówić o budowaniu dobra gminy, gdyby nie miłość do małej i dużej Ojczyzny w sercu każdego z nas – przekonywał Krzysztof Ujma, wójt Gminy Poczesna. – Takie festiwale, jak ten przegląd są niezwykle ważne dla naszej społeczności. Poprzez śpiew chcemy podkreślić patriotyzm oraz to, że wolność, niepodległość i suwerenność nie są nam dana raz na zawsze.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Radio Fiat oraz portal informacyjny czestochowskie24.pl objęły natomiast wydarzenie patronatem medialnym.

BNO

 

Komisja konkursowa w składzie: Anna Jaśkiewicz, Damian Kuźniak oraz Klaudiusz Janus po wysłuchaniu 218 uczestników postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

Kategoria I (klasy I- III)
I miejsce:
Kornelia Włuka – „Uwierz Polsko”

II miejsce:
Antonina Banasiak – „Co to jest niepodległość?”
Zofia Polak – „Pierwsza Brygada”

III miejsce:
Izabela Grudniewska – „To jest mój kraj”
Malwina Wilk – „Niepodległość trudne słowo”

Wyróżnienia:
Dariusz Walentek – „Jędrusiowa Wola”
Kinga Rak – „Pałacyk Michla”
Alicja Lamch – „Co to jest niepodległość?”
Wiktoria Strzelecka – „Za wolność”

Kategoria II (klasy IV- VI)
I miejsce:
Michalina Juchnik – „Polskie skrzydła”

II miejsce:
Kaja Pietrzak – „Żołnierzu Panienko”
Lena Figler – „Nim wstanie dzień”
Nadia Dutkiewicz – „Mury”

III miejsce:
Paulina Struska – „Ułani ułani”
Kalina Woźniak – „Niepodległa niepokorna”
Amelia Nićka – „Matczyne ręce”

Wyróżnienia:
Bartosz Kucharczyk – „Dziś idę walczyć mamo”
Julia Dymek – „Pytasz mnie o Polskie”
Julia Sobiegraj – „Białe róże”

Kategoria III (klasy VII- VIII)
I miejsce:
Kinga Kipigroch – „Póki Polska żyje w nas”
Wiktoria Walentek – „Żeby Polska była Polską”

II miejsce:
Lena Lechowska – „Moja Ojczyzna”
Zofia Górniak – „Mury”

III miejsce:
Natalia Gorgól – „Niezwyciężeni”
Maja Księżyk – „Polskie skrzydła”
Wiktoria Kowalczyk – „Tango na głos i Orkiestra”
Wiktoria Harabas – „Panie Generale”

Wyróżnienie:
Natalia Minkina – „Matko o twarzy czarnej”

Kategoria IV – Zespoły wokalne, schole, chóry
I miejsce:
Zespół wokalny z GCKIiR – „Jesteśmy stąd”

II miejsce:
Srebrne Aniołki z Parafialnej Scholki – „Gdzie jesteście Alku i Zośko”
Schola Fatimskie Aniołki – „Szara Piechota”
Chór SP Poczesna kl. I- VII – „Kocham Wolność”

III miejsce:
Zespół wokalny LARMO – „Mój dom”

Wyróżnienie:
Chór Chłopięcy kl. I-VII SP Nierada – „Legiony”

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Patriotyzm poprzez śpiew – „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”

Skip to content