„Pejzaże mojej pamięci” – wernisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Galeria Dobrej Sztuki w Częstochowie w sobotni wieczór 23 marca zaprosiła na wernisaż pod tytułem „Pejzaże mojej pamięci”, autorstwa Magdaleny Snarskiej. Artystka uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat uczestniczyła w 123. wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą oraz 24. wystawach indywidualnych.

Magdalena Snarska opowiedziała o swoich początkach ze sztuką oraz od czego zaczęła się pasja malarstwem:

– Kiedy poszłam na studia, najbardziej mnie interesowało malarstwo. Oczywiście potrafiłam również rzeźbić i robić grafiki, ale malarstwo absolutnie wygrało. Jestem bardzo przywiązana do koloru, troszkę to trwało zanim znalazłam się wśród kolorystów częstochowskich, którzy w większości są po Akademii Krakowskiej, a ja ukończyłam WSP w Częstochowie. Uważam, że to widać, że dla mnie kolor, światło oraz przeżycie duchowe zdecydowanie podkreśla bardzo ważny elementem mojej twórczości.

Snarska podzieliła się również skąd czerpie inspiracje w procesie tworzenia sztuki:

– Inspiracją do mojej twórczości na pewno jest pejzaż, ale on jest tylko elementem wyrazu finalnego na obrazie. Zanim inspiracja, która pochodzi z piękna, światła, obserwacji natury i przeżyć duchowych, stanie się pejzażem, który można obserwować na wystawie, następuje we mnie jakaś praca. Oprócz malarstwa, którym zajmuję się od 35 lat jestem również dydaktykiem w Katedrze Malarstwa na Uniwersytecie Jana Długosza, wszystkie te zajęcia razem łączę.

Anna Krakowian, kurator wystawy, podkreślała, że wybór prac prezentowanych na wystawie nie należał do najłatwiejszych:

– Wybór prac nie był łatwy, ponieważ wszystkie obrazy są piękne. Obrazy naprawdę hipnotyzują, mają piękną barwę, światło i blask. Wchodzimy w ten świat, w którym pozornie nic się nie dzieje, nie ma obiektów, scen czy postaci. Natomiast mamy niezwykłe światło, barwę, czuć tę duchowość. Widz może odebrać obraz, jak chce oraz mieć możliwość poczuć co autorka miała na myśli. Niestety z wielkim bólem musiałyśmy odrzucić kilka prac, ponieważ wszystkie by się nie zmieściły. Odrzuciłyśmy głównie ciemniejsze pastele ze względu na kolorystykę innych pejzaży, ale i kilka ciemniejszych prac znalazło swoje miejsce dla kontrastu.

Główną cechą twórczości Magdaleny Snarskiej jest przedstawienie harmonii oraz piękna przy pomocy geometrii oraz koloru przy pomocy uproszczonej kompozycji pejzażu. Wystawa potrwa do 26 maja.

EG
Galeria: Radio Fiat

„Pejzaże mojej pamięci” – wernisaż w Galeri Dobrej Sztuki

Skip to content