Podpatrywacz rzeczywistości – fotografie Arka Sołtysika w OPK

arek_soltysik_1

W holu Ośrodka Promocji Kultury “Gaude Mater” w Częstochowie 15 stycznia otwarta została wystawa fotografii Arka Sołtysika, składająca się z dwóch projektów: – długa wstęga papieru- i – pozostałości nadziei-. Arek Sołtysik fotografię traktuje jako pasję i miłość, jest samoukiem, a w podglądaniu rzeczywistości aparatem fotograficznym doszedł do szczególnego rodzaju subtelności. Trudno to opisać, ale każde z prezentowanych na wystawie zdjęć emanuje takim rodzajem intymności, jaki może powstać, gdy patrzymy na ważne dla nas w życiu przedmioty, przestrzenie, które wypełniają i rośliny, przekraczające granice pomiędzy rzeczami a naturą.

Aleksandra Mieczyńska

W katalogu towarzyszącym wystawie czytamy: “Arek Sołtysik – fotograf samouk. Myszkowianin. Miłośnik fotografii tradycyjnej. Na początku swojej przygody z fotografią najbardziej zainteresowany portretowaniem ludzi. Córka Maja była jego pierwszą modelką. Wraz z upływem czasu fotografia dokumentalna w coraz większym stopniu zaczęła przyciągać jego uwagę. W ciągu ostatnich dwóch lat zrealizował dwa projekty: „długa wstęga papieru” oraz „pozostałości nadziei”. Za cykl zdjęć „długa wstęga papieru” nominowany w prestiżowym plebiscycie organizowanym przez Radiowy Dom Kultury (Trójka – Program 3 Polskiego Radia) do tytułu ‚Kulturysta Roku 2015′. W 2013 roku zdobył I Nagrodę w Bowens (Wielka Brytania ) w konkursie 50. Urodziny

Publikacje: Planches Contact 04, magazyn fotograficzny (Francja 2015) , Black+White – Photography issue 174, magazyn fotograficzny (Wielka Brytania 2015), Litebook issue 2, magazyn fotograficzny (Wielka Brytania 2013), Unlimited Grain 2011, książka, Thiaps, (Holandia 2011),
PH magazine nr 10, magazyn fotograficzny on-line, (Kanada 2011.
W 1894 r. w Myszkowie powstaje Fabryka Papieru „Steinhagen Wehr i S-ka” założona przez Artura Steinhagena i jego szwagra Ludwika Wehra. Po II wojnie światowej fabryka zostaje znacjonalizowana – powstaje przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą „Myszkowskie Zakłady Papiernicze”. W latach 70 XX wieku fabryka osiągnęła najwyższy wskaźnik produkcji i zatrudnienia. W latach 80 zaczyna się powolny upadek fabryki, z którą swoje losy związały setki rodzin myszkowskich. Gwoździem do trumny okazuje się transformacja lat 90. W 2003 roku ogłoszono upadłość myszkowskiej papierni. Pozostały niszczejące pustostany poprzemysłowe – jak w wielu polskich miastach. Z zaciekawieniem ale i sentymentem fotografuje je młody myszkowianin.
W projekcie „pozostałości nadziei” Arek Sołtysik dokumentuje istnienie roślin ozdobnych w przestrzeni publicznej oraz prywatnej. Kwiaty, jako swojego rodzaju pierwiastek ludzki, w mocno sterylnym i zimnym świecie zakładów pracy. W czasach PRL-u ludzie chcieli mieć namiastkę domu, ciepła domowego, które starali się przenieść do środowiska pracowniczego. Kwiaty w „pustej” przestrzeni, która jest na dobrą sprawę „niczyja”, symbolizują człowieka z jego nadzieją na lepsze jutro, lepszą pracę, lepszych ludzi obok, lepsze warunki. Czasy się zmieniły, a kwiaty… kwiaty pozostały.”

Wystawę można oglądać do 3 lutego 2016.

fot. Aleksandra Mieczyńska:

Skip to content