Rodzinne tworzenie szopek w Ratuszu

Szopka przedstawiająca Świętą Rodzinę to nieodzowny element tradycji bożonarodzeniowej na całym świecie, który sięga aż średniowiecza. W zależności od szerokości geograficznej postrzeganie narodzin Jezusa jest różne. Okazją do zobaczenia szopek spoza naszego obszaru kulturowego oraz spróbowania swoich sił w stworzeniu własnej były warsztaty rodzinne na wystawie szopek pozaeuropejskich 16 grudnia o godz. 15.00 w Ratuszu.

Agnieszka Ciuk–Koćwin, kurator wystawy zdradziła, w jakich krajach stworzone zostały szopki, znajdujące się w prezentowanej ekspozycji. Przybliżyła również program warsztatów rodzinnych, które w ramach wystawy będą organizowane:

– Wystawa poświęcona w tym roku szopkom pozaeuropejskim z trzech różnych muzeów w Polsce. Na wystawie mamy ponad 100 szopek z czterech kontynentów, czyli Ameryki Północnej, Południowej, Afryki i Azji. Najwięcej mamy z Ameryki Południowej oraz Afryki. Są to rzeczy wykonane z naturalnych materiałów, liści kukurydzy i bananowca. Większość z Ameryki Południowej są wykonane z gliny, bardzo misternie. Bardzo ciekawa, kolorowa wystawa. Można powiedzieć, że dookoła świata, bo możemy przez oglądanie tych szopek poznać kulturę innych miejsc. W każdym roku, zawsze przed świętami, staramy się także robić warsztaty dla rodzin z dziećmi. Więc po zapoznaniu się z wystawą, rodzice z dziećmi będą lepić szopki z modeliny.

Patrycja, biorąca udział w warsztatach wspólnie z córkami, wyjaśniła, dlaczego zdecydowała się na
taką formę spędzenia popołudnia:

-Dlatego żeby trochę zwolnić przy tym szaleństwie przygotowań do świąt i żeby trochę spojrzeć inaczej na te szopki niż postrzegamy na co dzień, żeby zobaczyć jak to wygląda w innych rejonach świata, żeby moje dziewczyny zobaczyły, że szopka nie musi być jednolita. Dlatego też jesteśmy w muzeum. Nie są to nasze pierwsze warsztaty w muzeum, więc jesteśmy fankami tego typu imprez dla dzieci.

Wystawa Szopek Pozaeuropejskich, prezentująca ponad 100 szopek bożonarodzeniowych, dostępna jest dla zwiedzanych do 29 lutego w Galerii Dobrej Sztuki.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content