Spotkanie autorskie z Katarzyną Bodziachowską

Historia rodów książęcych jest niewątpliwie ciekawym tematem, który może zwrócić uwagę odbiorcy w każdym wieku. Materiałem do zgłębiania wiedzy historycznej w tym zakresie, niewątpliwie są książki traktujące o historii rodu Czartoryskich, autorstwa Katarzyny Bodziachowskiej. Polonistki w IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie, nauczycielki z 30 letnim stażem, z powołaniem oraz pasją do nauczania. Przestrzenią do spotkania autorskiego było zorganizowane w piątek 19 stycznia o godz. 17.00 w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater wydarzenie oferujące nie tylko prozę ale również muzykę.

Katarzyna Bodziachowska pisząc książki, informacje czerpie z najbardziej wiarygodnych źródeł, czyli samej rodziny Czartoryskich. W jaki sposób ułatwia to proces twórczy?

-Przede wszystkim państwo urzekają mnie swoją kulturą oraz gracją. W ten sposób łatwiej mi jest wrócić do przeszłości, czy też udać się do przeszłości, aby pisać. Natomiast jest to również trudne, dlatego że czuję niewątpliwie respekt. Większą odpowiedzialność za to, że piszę o rodzie, który jest wspaniały, ale którego członkowie dalej żyją.

Bodziachowska mówi również o sytuacji, która przyczyniła się do początków tworzenia prozy oraz o tym jaką rolę w jej życiu pełni pisanie:

– W 2011 roku złamałam nogę i napisałam w tym czasie opowiadanie o Chopinie. Natomiast to była taka wprawka do dalszej twórczości. Kiedy tylko mam czas, to czytam, a jeśli czasu mam trochę więcej, to piszę. Myślę, że to moje pisanie jest wielopłaszczyznowe. Z jednej strony uciekam od codzienności, przemycam również swoje własne przemyślenia, których bym pewnie nie powiedziała i zresztą nikt by ich pewnie nie chciał słuchać poza moimi utworami. Odczuwam również obowiązek ofiarowania czegoś od siebie ludziom.

Oprócz własnej pracy twórczej, autorka jest czynnym nauczycielem. Jak wygląda łączenie tych dwóch wymagających spraw?

– Jest to ciężkie, ponieważ obowiązki zawodowe staram się wykonywać jak najlepiej. Poza tym bardzo kocham swoich uczniów. Chyba właśnie to jest głównym motorem ponieważ myślę, że warto inwestować młodzież.

W dorobku Katarzyny Bodziachowskiej, jak dotąd znalazły się 2 opowiadania – debiutancki “Fortepian Chopina” z roku 2011, “Marynka” oraz powieści biograficzno-historyczne: “Księżna Izabela Czartoryska”, “Wieniawski – droga do gwiazd”, “Malczewski – zaklęty u źródła”, “Pan Chopin z Polski – blaski i cienie geniuszu” oraz celebrowana podczas wydarzenia, kolejna część opowieści o księżnej Czartoryskiej – “Izabela Czartoryska – sekrety damy”.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content