Święty Mikołaj tematem IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

Źródło: Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo

„Święty Mikołaj – człowiek o niezłomnej wierze” to temat tegorocznego, ogólnopolskiego konkursu plastycznego, skierowanego do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz do uczniów szkół podstawowych. Konkurs odbywa się już po raz dziewiąty.

Polega on na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice, której tematyka jest ściśle związana z sylwetką oraz działalnością św. Mikołaja, biskupa z Miry.

– Idea stworzenia tego konkursu pojawiła się już 9 lat temu. Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina działa przy terenie parafii św. Mikołaja w Lublinie i wspólnie z proboszczem, ks. Piotrem Kawałko pomyśleliśmy, że będzie to świetna inicjatywa przygotowania właśnie takiego konkursu plastycznego, którego głównym bohaterem będzie św. Mikołaj. Chcemy tym pokazać m.in. prawdziwego świętego, aby zmienić jego komercyjny wizerunek i pokazać, że był inną postacią, niż wydaje się to większości z nas – tłumaczył Dariusz Kulik z Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, jednego z dziesięciu organizatorów konkursu.

Szczegółowe tematy prac dotyczą wizji artystycznej św. Mikołaja jako człowieka umacniającego wiarę, wierzącego w Kościół Chrystusowy, jako najpiękniejszy prezent duchowy dla Kościoła, czy też wzmacniającego wiarę poprzez uczynki. Ostatni z tematów dotyczy ukazania go jako postaci, która wierzyła w Kościół i kochała go.

– Co roku tematy trochę się zmieniają, natomiast zawsze głównym bohaterem konkursu jest św. Mikołaj. Poszczególne tematy prac konkursowych chcą pokazać tę postać jako człowieka, który swoim zachowaniem pomagał ludziom i sprawiał, że dobro oraz chrześcijańskie wartości mogły służyć innym – dodał Dariusz Kulik.

Prace można nadsyłać w terminie do 19 listopada, wypełniając elektroniczny formularz zgłoszeniowy na specjalnie stworzonej stronie internetowej Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Rozstrzygnięcie konkursu będzie mieć miejsce 5 grudnia, podczas koncertu połączonego z galą finałową, który odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (przy Placu Teatralnym). Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej, natomiast wśród patronów medialnych nie zabrakło Radia Fiat.

BNO

Skip to content