Wieczór polonezów już wkrótce

We wtorek 19 grudnia o godz. 19:00 w Auli Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. św. Barbary odbędzie się przegląd polonezów. Nie chodzi tutaj bynajmniej o sprawdzanie stanu technicznego pojazdów produkowanych przed laty na warszawskim Żeraniu, a o koncert w wykonaniu Macieja Zagórskiego.

5 grudnia polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Uczczeniem tego ma być koncert, na który zaprasza sam muzyk.

– Zagram przegląd polonezów polskich, które powstawały od końca XVIII wieku, do roku ok. 1880. Zagram utwory pięciu kompozytorów, co pozwoli prześledzić rozwój tej formy muzycznej od polonezów bardzo krótkich i skromnych autorstwa Michała Kleofasa Ogińskiego. Zagram też polonezy Karola Kurpińskiego, które są zadziwiająco podobne do wczesnych polonezów Fryderyka Chopina. Będą też polonezy Marii Szymanowskiej – zdradził Maciej Zagórski.

Artysta zaprezentuje również polonezy autorstwa Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Juliusza Zarębskiego. Dla większości z nas polonez, poza modelem samochodu, kojarzy się przeważnie z jednym utworem, do którego taniec często jest prezentowany podczas różnych szkolnych uroczystości:. Tymczasem zarówno polonezów, jak i ich tworów jest wiele.

– Znamy na ogół poloneza A-dur Chopina, którego pamiętam z czasów maturalnych. Było to zimą 1984 roku. Tego poloneza znamy wszyscy, co zresztą możemy pamiętać, jako sygnał Polskiego Radia. Obecnie bardzo popularny jest polonez z filmu Pan Tadeusz skomponowany przez Wojciecha Kilara. To właśnie tego poloneza tańczy się obecnie na studniówkach. Być może nie tańczymy go jakoś profesjonalnie na tych balach czy imprezach szkolnych, ale jeszcze go tańczymy. Udowadnia nam to, że taniec ten jest ciągle żywy – dodał muzyk.

Polonez obok mazura i krakowiaka jest najstarszym polskim tańcem. Istnieje przekonanie wśród znawców tańca, iż wywodzi się on z czasów przedchrześcijańskich i nie miał na początku związku z muzyką. Polonez jest polskim tańcem narodowym dawniej nazywany tańcem dworskim.

BNO

Skip to content