Wieczór Uniwersytecki w Filharmonii Częstochowskiej

W środę, 15 listopada o godz. 19.00 Katedra Muzyki Uniwersytetu Jana Długosza zaprosiła na Wieczór Uniwersytecki, cyklicznie odbywający się w Filharmonii Częstochowskiej. Wydarzenie miało charakter wielowymiarowy ze względu na szeroki wachlarz zaproponowanych zagadnień takich jak wykład, koncert oraz wystawa.

Dr hab. Maciej Trąbski prof. UJD z Instytutu Historii prezentujący wykład po tytułem “Czas upadku, czas nadziei, czas wyborów – Polska i Polacy w latach 1794-1831” mówi o aspektach zagadnienia, na jakie najbardziej chce zwrócić uwagę słuchaczy:

-Przedstawię parę słów na temat skomplikowanych dziejów politycznych, przede wszystkim Polski w kontekście europejskim z przełomu XVIII-XIX wieku. Czyli początek to Sejm Czteroletni, Powstanie Kościuszkowskie, a zakończę Powstaniem Listopadowym z taką wizją, co ewentualnie było dalej. Przemiany polityczne, społeczne, gospodarcze, ale przede wszystkim właśnie tak jak jest w tytule, czas nadziei oraz czas wyborów. Będę starał się przedstawić jak to było odbierane przez ten wycinek społeczeństwa, który pozostawił nam swoje własne wspomnienia, a więc trudne wybory, trudne decyzje i nadzieje. Niestety bardzo często również zawód, który spotykał Polaków w momentach ciężkich, które zazwyczaj w tym akurat okresie nas spotykały.

Prof. Krystyna Szwajkowska z Katedry Grafiki zwieńczająca Wieczór Uniwersytecki wystawą prac plastycznych, wyjaśnia pochodzenie tytułu oraz swój przekaz poprzez obrazy:

– Tytuł wystawy „Struktury Życia”, ponieważ taki tytuł nosi też cykl prac, które realizuję od kilku lat. W tym cyklu powstało już ponad 50 prac i ten tytuł jest dość pojemny. Mieści się tam wiele spraw, m.in. w niektórych pracach są takie podtytuły, np. Globalne Ocieplenie, co pokazuje moją reakcję na to, co się dzieje na świecie z klimatem.

Prof. Szwajkowska zwraca również uwagę, że wybór prac do wernisażu miał na celu pokazanie szerokiej mieszanki zainteresowania różnymi technikami w sztuce:

– Wystawa jest skromna w kontekście ilości prac, chciałam wybrać coś takiego, co by mnie w jakimś sensie reprezentowało. Jestem osobą, którą w twórczości interesuje wiele różnych tematów, jak i sposobów ich przedstawiania zrobiłam więc trochę taką, można powiedzieć, mieszankę tego, jak pracuję i tworzę. Główną moją techniką jest litografia, w której wypowiadam się od wielu lat i są w tej technice dwie prace w charakterze abstrakcyjnym. Trzy prace są mieszanką technik, gdzie jest litografia, ale też dodatek innych technik ze względu na możliwość osiągnięcia większego formatu, ponieważ nie mam aż tak dużych kamieni, więc muszę łączyć różne techniki lub różne kamienie, żeby powstała praca. Są również trzy rysunki, które są dla mnie charakterystyczne, dlatego że buduję obraz jak gdyby z materii kamienia.

Praca twórcza niezależnie od gatunku wymaga inspiracji, Z jakiego źródła wenę czerpie autorka wystawy?

– Od lat wiadomo, że inspiruję się przyrodą Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Może w tych pracach, które tutaj pokazałam, nie są to tak oczywiste odniesienia, ale jednak ten amonit w paru pracach jest widoczny, który właśnie tutaj na Jurze spotykamy, te skamieliny, czy też materię kamienia właśnie.

Wieczór Uniwersytecki połączył historię, sztukę oraz muzykę refleksjami nad aktualnymi wyzwaniami świata.

EG
Galeria: Radio Fiat

Wieczór Uniwersytecki w Filharmonii Częstochowskiej

Skip to content