Wystawy i opery na ekranie – tego w Częstochowie nie było! OKF zaprasza

okf

Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie w maju rozpoczyna nowy cykl – pokaz wystaw i oper. Jest to nowa inicjatywa OKF-u i nowość w Częstochowie. Wprowadzamy te pozycje do naszego repertuaru niejako eksperymentalnie, ale z nadzieją na kontynuację cyklu, bo w wielu miastach takie transmisje i retransmisje cieszą się wielkim powodzeniem. Wierzymy, że również w naszym mieście te propozycje znajdą swoich odbiorców, koneserów sztuki i operomaniaków, gdyż od dłuższego czasu nasi widzowie pytali nas czy również u nas będą mieli możliwość uczestniczenia w tak znaczących wydarzeniach kulturalnych. – mówi Iwona Kwincińska, kierownik Ośrodka Kultury Filmowej.
OKF pokazywać będzie przedstawienia operowe, koncertowe i wystawy na żywo, z najlepszych teatrów, filharmonii i muzeów świata, największych artystów i epokowe dzieła.

Wystawa na ekranie (Exhibition on Screen) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.
Cykl rozpocznie się 3 maja wizytą w słynnej TATE MODERN, by obejrzeć dzieła współtwórcy fowizmu – HENRIEGO MATISSE’A. A 31 maja OKF zaprasza na wystawę REMBRANDT Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE I RIJKSMUSEUM W AMSTERDAMIE.

Pierwsza opera na ekranie OKF-operę zagości 24 maja w cyklu THE MET: LIVE IN HD. Zaprezentujemy inscenizację EUGENIUSZA ONIEGINA, PIOTRA CZAJKOWSKIEGO W WYKONANIU ZESPOŁU NOWOJORSKIEJ THE METROPOLITAN OPERA Z POLAKAMI W OBSADZIE, z polskimi napisami. Wstępują m.in. Mariusz Kwiecień, Piotr Beczał i rosyjska diwa Anna Netrebko. – wyjaśnia Iwona Kwincińska.
Dodatkowym atutem pokazów jest możliwość zajrzenia za kulisy. Kamera śledzi zmiany dekoracji, rejestruje też wywiady ze śpiewakami występującymi w danym przedstawieniu, zagląda na próby, których podczas transmisji, podobnie zresztą jak każdego innego dnia, odbywa się w teatrze kilka – tego zaś nie może zobaczyć publiczność zasiadająca na widowni Met.
The Metropolitan Opera należy do ścisłej czołówki najlepszych teatrów świata. Jej siłą są przede wszystkim wspaniałe głosy. Od ponad stu lat nie było prawdziwie wielkiej śpiewaczki czy śpiewaka, którzy nie pragnęliby wystąpić na scenie Met (tak nazywają swój teatr nowojorczycy). Przedsięwzięcie „The Met: Live in HD” nawiązuje do bogatej, ponad 80-letniej tradycji słynnych transmisji radiowych spektakli tego teatru. Pomysłodawcą cyklu jest dyrektor generalny Met – Peter Gelb.

oprac. AM
źródło OKF w Częstochowie

Skip to content