Obrona Olsztyna – dramat napisany ponad 140 lat temu przez hrabiego Aleksandra Fredro, doczekał się teatralnej adaptacji, w dosyć niecodziennej aranżacji. Spektakl został bowiem odegrany… w odrestaurowanej części ruin olsztyńskiego zamku, gdzie historyczni odpowiednicy bohaterów poematu setki lat wcześniej bronili twierdzy przez wrogimi najazdami.

W sobotę 30 września odbył się premierowy pokaz spektaklu, na środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (110 tys. zł) i od Miasta i Gminy Olsztyn (30 tys. zł) pozyskała Fundacja Wspierania Kultury „GajArt”. W niedzielę 1 października częstochowscy artyści zaprezentowali sztukę po raz drugi. Więcej o samym wydarzeniu mówi Dariusz Madejski z Impresariatu Filharmonii Częstochowskiej oraz członek chóru uczestniczącego w spektaklu: – Dzisiaj mamy drugie wystawienie spektaklu Obrona Olsztyna. My dzisiaj w czwórkę jesteśmy kwartetem wokalnym, zapewniamy oprawę muzyczną tego wydarzenia, ale całość przygotowuje Teresa Dzielska, która wymyśliła całą scenografię, całą przestrzeń, w której to się dzieje. Dzisiaj drugie wystawienie, wczoraj mieliśmy premierę. Bardzo dobrze wszystko się udało. Mamy nadzieję, że dzisiaj również wszystko pięknie pójdzie, ponieważ to ciekawa historia. Myślę, że niewielu Częstochowian jeszcze ją zna tak do końca.

Dla Teresy Dzielskiej wcielającej się w postać Heleny, aktorki teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a przede wszystkim reżyserki sztuki „Obrona Olsztyna”, przygotowanie spektaklu okazało się wielkim wyzwaniem: – To było bardzo trudne przedsięwzięcie. Kiedy pisałam projekt o grant ministerialny, nie przypuszczałam, że może być to tak trudne w realizacji, aczkolwiek przepięknie poruszaliśmy się drobnymi krokami do przodu. Tak naprawdę najbardziej ścisłe prace nastąpiły od czerwca dosłownie do teraz, tak, do tej chwili. Jednak dzięki naszej pracy udało się wszystko zapiąć na ostatni guzik.

W sztuce swoją rolę grają także inne znane nazwiska z desek częstochowskiego teatru, m.in. Adam Hutyra, który przybliża nieco historię postaci Kaspra Karlińskiego, w którego się wciela: – To jest człowiek, który dowodził obroną Olsztyna i w rzeczywistości tak było. Bronił tego zamku przed Habsburgami. To chyba nawet nie był jego zamek, on miał go po prostu bronić i doszło do takiej dramatycznej sytuacji, ponieważ Habsburgowie porwali jego syna z jakiejś okolicznej wioski, gdzie miał swój majątek. No i ten syn szedł na czele atakujących oddziałów. Karliński miał wtedy do wyboru poddać zamek i ocalić życie syna albo otworzyć ogień… 

Teresa Dzielska bardzo serdecznie zaprasza wszystkich, nie tylko sympatyków teatru, ale zwyczajnych mieszkańców Olsztyna i Częstochowy, do uczestnictwa w kolejnym pokazie sztuki: – Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa również na kolejne spektakle, które mam nadzieję, odbędą się w październiku, również w Olsztynie, w zupełnie innych okolicznościach, ale nie mogę zdradzić dokładnie gdzie, ponieważ jeszcze nie jesteśmy w pełni gotowi. Lecz zapewniam, że trzecie przedstawienie będzie równie wyjątkowe!

Spektakl reżyseruje Teresa Dzielska, która jest także prezesem Fundacji Wspierania Kultury „GajArt”. Wystąpią w nim aktorzy częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza: Adam Hutyra jako Kasper Karliński, Robert Rutkowski jako Chorąży oraz Teresa Dzielska w roli Heleny. Informacje o najnowszych terminach odgrywania sztuki znajdują się na profilu internetowym fundacji GajArt.

Obrona Olsztyna, 01.10.2023

Skip to content