Mistrzostwa na „Pająku”

Na zalewie „Pająk” w gminie Konopiska trwają Mistrzostwa Europy Modeli Pływających Open H&O, które uroczyście otwarto 17 lipca na Stadionie Lekkoatletycznym im. Ireny Szewińskiej. Wydarzenie przyciągnęło zawodników z wielu państw oraz szeroką grupę publiczności.

Marcin Kowalski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach mówi więcej szczegółów na temat mistrzostw:

– Mamy przedstawicieli 10 państw. Zawody trwają przez cały tydzień. Rozpoczęły się w poniedziałek uroczystą ceremonią otwarcia. Konopiska co roku przyciągają miłośników tej formy sportu. Łódki są wykonywane przez samych zawodników, a same mistrzostwa trwają do soboty 22 lipca. Wówczas odbywają się wtedy wyścigi finałowe zakończone o godz. 17.30 ceremonią wręczenia medali.

Zbigniew Krzypiec, prezes Polskiego Związku Modelarstwa Wodnego wyjaśnia jak wygląda przebieg mistrzostw oraz z jakie konstrukcje można w tym czasie zobaczyć:

– Reprezentowane są modele w 12 różnych kategoriach. Między sobą różnią się silnikami, ponieważ są silniki metanolowe i benzynowe, a jednocześnie jest jeszcze podział na pojemność silników, czyli od najmniejszych 3,5 cm do największych benzynowych 35 cm. Każdy z tych modeli jest modelem indywidualnym, budowanym przez zawodnika, który go wymyśli, przemyśli konstrukcyjnie i zastosuje najwłaściwszy materiał. Najczęściej są to najwyższych jakości laminaty, żywice, włókna węglowe.. To są naprawdę takie „technologie kosmiczne”, które jeszcze kilka lat temu można było zobaczyć wyłącznie na statkach kosmicznych.

Udział mógł wziąć każdy bez względu na wiek oraz płeć, a w trakcie mistrzostw zaprezentowano ponad 100 unikalnych modeli pływających.

EG
Galeria: Radio Fiat

Mistrzostwa na „Pająku”

Skip to content