Obchody Święta Niepodległości w gminach powiatu częstochowskiego

Corocznie gminy powiatu częstochowskiego organizują uroczystości związane z obchodami święta odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie inaczej będzie również w tym roku, co udowadnia gmina Mykanów, zapraszając na trzydniowy szereg wydarzeń.

Dariusz Pomada, wójt gminy Mykanów mówi, że świętowanie rozpocznie się już w piątek 10 listopada.

– O godz. 16:00 na hali sportowej w Mykanowie tradycyjnie wręczymy nagrody dla wyróżniających się uczniów. Będą to statuetki, nagrody pieniężne i bony do sklepów dla ponad 150 uczniów. 11 listopada o godz. 9:00 w kościele w Czarnym Lesie uroczystość rozpoczniemy Mszą św. za Ojczyznę, potem przemarsz strażaków, pocztów sztandarowych ze szkoły, radnych, sołtysów oraz mieszkańców. Później przemarz do remizy strażackiej w Czarnym Lesie, gdzie zjemy wspólne śniadanie. Tydzień później (18 listopada) o godz. 17:00 zapraszamy na dwuczęściowy koncert patriotyczny na hali sportowej w Mykanowie. W pierwszej części będziemy mówić o Katyniu, Smoleńsku i innych wydarzeniach. Druga część będzie lżejsza, zaśpiewamy wspólnie pieśni patriotyczne przy grze orkiestry – mówił Dariusz Pomada.

Nie mniejsze uroczystości odbędą się w gminie Janów. W tym roku organizację uczczenia tak ważnego dla Polaków wydarzenia podjęli się przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Stanisława Kostki w Lgoczance we współpracy z lokalną parafią.

– 10 listopada zaprosiliśmy reprezentantów gminy oraz naszą społeczność do obchodów wspólnych uroczystości. Rozpocznie je symboliczne wciągnięcie flagi na szkolny maszt. Z racji, że jesteśmy malutką szkołą, mamy niewielką salę gimnastyczną. W związku z tym proboszcz udostępnił nam kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lgoczance i to właśnie tam odbędą się nasze obchody. Zorganizowaliśmy uroczysty przemarsz pod kierunkiem Kościuszki i Piłsudskiego, bo oczywiście uczniowie będą przebrani za te postacie. W Kaplicy odbędzie się uroczysta Msza św. upamiętniająca Poległych z terenu gminy Janów. Następnie uczniowie zaprezentują montaż słowno-muzyczny, przeplatany pieśniami patriotycznymi oraz tańcami. Po wszystkim zapraszamy na wspólne biesiadowanie na terenie szkoły – powiedziała Dagmara Pytel, dyrektor Szkoły Podstawowej w gminie Janów.

W gminie Mstów niezmiennie od wielu lat uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości organizują rodzimi harcerze. Plan wydarzeń na ten dzień przedstawia Tomasz Derda, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Mstowie oraz komendant III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Skała” w Mstowie.

– Co roku nasz szczep przygotowuje uroczysty apel, który odbędzie się właśnie 11 listopada o godz. 10:00. Będą mieszkańcy Mstowa, władze gminy zuchy, harcerze, poczty sztandarowe (strażackie, ze szkół oraz z urzędów), które są na terenie gminy. Wszyscy zbiorą się na placu, aby złożyć wieńce przed pamiątkowym obeliskiem. Odśpiewamy Hymn, po którym udamy się na Mszę św. za Ojczyznę o godz. 11:00 do kościoła parafialnego. Później zapraszamy na krótki koncert pieśni patriotycznych – przybliżył jeden z organizatorów uroczystości.

Podobne wydarzenia 11 listopada odbędą się także w gminie Poczesna. Tam od godz. 11:00 zaplanowano odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia oraz złożenie kwiatów w miejscach pamięci. O 11:30 zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę, po której odbędą się występy artystyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie oraz zespołów Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Uroczystości zaplanowano też w innych gminach powiatu, m.in. w Blachowni, Kłomnicach, Koniecpolu, Lelowie, Olsztynie, czy w Rędzinach.

BNO

Skip to content