Noworoczne spotkanie burmistrza miasta i gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego z przyjaciółmi i sympatykami tego miejsca to już wieloletnia tradycja. Nie zabrakło jej również w bieżącym, 2024 roku. W niedzielę 28 stycznia do hali widowiskowo-sportowej zaproszono tych, którzy swoimi działaniami przyczyniali się do rozwoju jednego z najpiękniejszych zakątków północnej części województwa śląskiego.
O Olsztynie Jurajskim dużo się ostatnio mówi, a nawet śpiewa – a to za sprawą odzyskania praw miejskich 1 stycznia 2022 roku, co determinuje rozwój samego miasta, ale i całej gminy. – Niewiele moglibyśmy zrobić, gdyby nie wsparcie, pomoc i zaangażowanie wielu ludzi, którym dzisiaj dziękujemy właśnie tymi Aniołami – mówił burmistrz Olsztyna Tomasz Kucharski:
– Statuetki wręczamy od 2007 roku, jest to takie podziękowanie, ukłon w stronę osób, które w jakiś specjalny sposób zasłużyły się, dobrze współpracowały, pomagały, podpowiadały, to jest dla nich na pewno powód do satysfakcji, a dla nas taka możliwość podziękowania za współpracę. Nie da się ukryć, że działamy na wielu płaszczyznach, równie ważne są te kwestie społeczne, jak i kwestie inwestycyjne, organizacje pozarządowe, także staramy się dostrzegać ludzi na wszystkich płaszczyznach. Jest tak, że gmina jest tylko tak silna, jak dobrych i silnych ma ludzi, więc ewidentnie stawiamy na ludzi, prosimy ich o współpracę, o zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. I to jest recepta na sukces. Dobrzy ludzie to recepta na sukces, a my takich mamy. Jesteśmy jakby na półmetku pewnych działań. Właściwie startujemy w tej chwili z działaniami, które przygotowywaliśmy w latach minionych. Startujemy, to znaczy, że w lutym wypatrujemy wielu wykonawców, bo i budujemy drogi na dużym osiedlu olsztyńskim, i budujemy drogę, która nas połączy z gminą Poraj, i jesteśmy w trakcie budowy basenu. Także wszystko to, co stanowi jakby o sile naszej gminy, znowu zaczyna się budować. Drogi, trasy rowerowe, basen, infrastruktura różnego rodzaju. To jest to, na co stawiamy, a stawiamy dlatego, żeby lepiej się żyło naszym mieszkańcom, żeby podnosić standard życia.

Wśród gości wydarzenia był Piotr Kołodziejczyk, Starosta Myszkowski, który podkreślił, że w rozwoju każdego regionu bardzo istotne są dobre kontakty i relacje z sąsiadami, a takie niewątpliwie ma Powiat myszkowski z miastem i gminą Olsztyn:
– Współpraca samorządowa trwa i trwać będzie. Zresztą gmina Olsztyn od lat współpracuje ze swoimi sąsiadami zarówno z powiatem częstochowskim jak i miastem Częstochowa, ale również z powiatem myszkowskim, który mam zaszczyt reprezentować. Wspólnie realizujemy swoje inwestycje, między innymi ścieżki pieszo-rowerowe między Żarkami, między Porajem, a właśnie gminą Olsztyn przez Biskupice. Wspólnie należymy do subregionu województwa śląskiego, do północnego subregionu. W ramach tego subregionu realizujemy głównie kwestie związane z OZE, ale także bioróżnorodnością i transportem kołowym.

Z życzeniami pomyślności w nowym roku i dalszego udanego rozwoju miasta i gminy przybył na uroczystość Michał Świącik, prezes Włókniarza Częstochowa:
– Tomasz Kucharski to postać, która wspiera nas na stadionie żużlowym i trudno by było odmówić takiej osobie, żeby przyjechać i wspierać go w jego wszelkich eventach, imprezach. Dlatego tu jestem i tutaj prywatnie jako osoba, ale też jako klub wspieram Tomasza w tym co robi. No i jak widać, dzisiejsze spotkanie, jest bardzo owocne, fajne, także tylko pogratulować.

Najważniejszym punktem wydarzenia było wręczenie Olsztyńskich Aniołów Stróżów tym, którzy w minionym roku najbardziej przysłużyli się gminie i swoją pracą i zaangażowaniem wpływali na rozwój społeczności lokalnej. Jedna z nagród trafiła w ręce Zdzisława Synoradzkiego, trenera i zawodnika Klubu Sportowego Dragon:
– Prowadzimy zajęcia od blisko 30 lat tutaj w gminie Olsztyn. Otrzymałem statuetkę Olsztyńskiego Anioła w kategorii sport i rekreacja. Jest to wyróżnienie dla mnie bardzo duże, które potwierdza to, że jestem bardzo dobrze tu odbierany w gminie. Moja działalność, praca z dziećmi, praca z dorosłymi. Zawsze mam możliwość spotkać się z burmistrzem. Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowę. Współpracujemy na różnych płaszczyznach lokalnych. Tutaj organizujemy spotkania sportowe, organizowaliśmy też turnieje ogólnopolskie, nawet tutaj w hali w Olsztynie. Więc myślę, że to jest uhonorowanie naszej współpracy.

Za działalność kulturalną i promowanie lokalnych tradycji ludowych Olsztyńskiego Anioła Stróża przyznano Annie Kamosińskiej ze Szkoły Podstawowej w Turowie, w imieniu której nagrodę odebrała dyrektor placówki Joanna Kosielak:
– W dniu dzisiejszym odbierałam nagrodę w imieniu pani Anny Kamosińskiej, nauczyciela naszej szkoły, który od 2017 roku w naszej szkole prowadzi zespół folklorystyczny Turowianie. My z całych sił staramy się wspierać panią Anię, bo ta dzisiejsza nagroda to nagroda za pasję do muzyki, pasję do kultury, do tradycji narodowej i regionalnej, a co najważniejsze, za przekazywanie tej tradycji młodemu pokoleniu, które dzisiaj właśnie w moim towarzystwie bardzo pięknie reprezentuje naszą szkołę, zespół Turowianie i panią Annę Kamosińską. To są godziny ćwiczeń każdego tygodnia, to są wyjazdy na występy z Panią opiekunką, z rodzicami niejednokrotnie, bo bardzo często zespół występuje na imprezach, no już nie mówię szkolnych, ale oczywiście na imprezach gminnych, na imprezach bardzo często powiatowych, a w ubiegłym roku również na imprezach ogólnopolskich. Bardzo chętnie występujemy, także jeśli tylko jest taka potrzeba, to my oczywiście jesteśmy chętni promować i pokazywać swoje talenty i ogromną pracę wkładaną przez uczniów i przez panią Annę.

W trakcie uroczystości burmistrz Tomasz Kucharki poprowadził aukcję reprodukcji obrazu olejnego Rocha Urbaniaka, przedstawiającej w baśniowy sposób olsztyński zamek, z której dochód przeznaczony został na cele charytatywne. Wydarzenie uświetnił również koncert zespołu The Music Astronauts.

Spotkanie Noworoczne Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn, 28.01.2024 r.

Skip to content