“Pabianki” zawalczą o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

“Pabianki” zawalczą o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

“Pabianice (…) tu przeżyjesz chwile cudne, tu przeżyjesz życia raj” – tak o swojej wsi śpiewają członkinie Koła Gospodyń Wiejskich “Pabianki”. To właśnie mieszkanki tej niewielkiej miejscowości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w gminie Janów, będą reprezentować województwo śląskie w konkursie o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.  12 czerwca, w miejscowej “Chacie Pabiana” miało miejsce spotkanie, na którym przedstawicielki Koła opowiedziały o swojej codziennej działalności oraz czekającym je wyzwaniu.

-Nagrałyśmy dwuminutowy filmik o tym, jak działamy w naszym kole. Wypełniłyśmy też potrzebny wniosek. Okres naszej działalności przez ostatnie 3 lata był trudny, bo przypadał też na czas pandemii, nie było spotkań. Miałyśmy za to ogólnopolskie przedsięwzięcia, jak Orszak Trzech Króli. Integrowałyśmy społeczeństwo, odwiedzałyśmy osoby starsze.

Na spotkanie przybyła także Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, która pokrótce przybliżyła historię zespołu:

-Zorganizowały się dwa lata temu dzięki środkom rządowym. Panie organizowały pomoc dla starszych, szyły maseczki, pomagały innym. To pokazuje, że na polskie kobiety zawsze można liczyć. 

Radość z istnienia “Pabianek” oraz wsparcie w nadchodzącym konkursie wyraził wójt Gminy Janów, Edward Moskalik.

Dla “Pabianek” wyróżnienie było zaskakujące. Mimo tego wiedzą, że już w sobotę 19 czerwca, kiedy odbędzie się konkurs, staną przed trudnym sprawdzianem. Dlatego właśnie proszą wszystkich o duchowe wsparcie:

-Nie spodziewałyśmy się takiego wyróżnienia. To był dla nas szok. Przed nami wielkie wyzwanie. Z każdego województwa przyjedzie Koło, które zaprezentuje obrzędy i zwyczaje weselne. Także prosimy o wsparcie w modlitwie za nas. Trzymajcie kciuki!

Podczas spotkania, europoseł Jadwiga Wiśniewska, została przyjęta do KGW “Pabianki” jako honorowy członek. Po części oficjalnej miały miejsce warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły oraz wspólna biesiada przy ekologicznych, miejscowych truskawkach, ciastach, miodach i innych smakołykach. Wspólnym śpiewom nie było końca…

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP organizowany jest przez Kancelarię Prezydenta. Jego nadrzędnym celem jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich w obszarach: społecznym, kulturalnym oraz edukacyjnym.

JS

Skip to content