Solarnia: Nie żyje dwóch żołnierzy

Dwóch żołnierzy straciło życie w wyniku wybuchu granatu podczas ćwiczeń wojskowych na terenie dawnego 13. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w miejscowości Solarnia w powiecie Lublinieckim.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że śmierć dwóch saperów przypomina o niebezpiecznym wymiarze służby w Wojsku Polskim. W wypadku na poligonie koło Lublińca zginęło dziś dwóch żołnierzy.
Podczas spotkania wielkanocnego z żołnierzami w Warszawie prezydent mówił, że należy mieć świadomość, iż służba wiąże się z zagrożeniem życia. Prezydent podkreślił, że ta służba ma szczególny wymiar dla państwa:

Przekonaliśmy się w ciągu ostatnich dosłownie tygodni o tym dwukrotnie. Najpierw kiedy dwóch naszych żołnierzy zginęło na poligonie na skutek wypadku i dzisiaj kiedy zdarzył się wypadek kolejny. Tym razem z materiałami wybuchowymi. Tak jest i każdy kto podejmuje na siebie to zadanie musi mieć i wierze w to, że ma tego świadomość, że ta służba dla Rzeczypospolitej ma wymiar szczególny. Dlatego tak wielkim szacunkiem jako obywatel Rzeczypospolitej, sił zbrojnych darze Państwa.

Na miejsce zdarzenia udał się Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Sokołowski. Wojsko zapewnia, że rodzinom zmarłych żołnierzy zostało udzielone wsparcie i pomoc psychologiczna. Czynności wyjaśniające okoliczności zdarzenia prowadzi Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie.

KPL/iar.polskieradio.pl

Skip to content