Wilki i dziki w Blachowni? – Nadleśnictwo ostrzega

Źródło: lasy.gov.pl

Urząd Miejski w Blachowni wydał ostrzeżenie dotyczące możliwości spotkania wilków na terenie gminy. Zwierzęta te żyją w grupach rodzinnych. Wilcza rodzina składa się z jednej pary rodzicielskiej oraz potomstwa z sezonu obecnego lub sezonów ubiegłych.

Wilki to zwierzęta stadne i tak też mogą atakować. Co zrobić, gdy spotkamy na swojej drodze to zwierzę?

– Przede wszystkim nie uciekać, bo jest to sygnał dla dużych drapieżników, że gdy coś ucieka, to jest to potencjalna zdobyć. Należy zachować spokój. Wilk z reguły nie będzie uciekał tak, jak sarna czy zając. To jednak duży drapieżnik, który pewnie się czuje w lesie. Może on sobie na nas popatrzeć i spokojnie oddalić. Natomiast my powoli możemy się zacząć wycofywać. Gdyby się zdarzy nietypowy przypadek, że zacznie się on przemieszczać w naszą stronę, weźmy w ręce jakiś przedmiot i podnieśmy go do góry. Sprawi to, że staniemy się więksi, co może zniechęcić wilka do potencjalnego ataku – wyjaśniał Paweł Domagała, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Herby.

Kolejnym problemem, który występuje w lasach regionu, szczególnie w okresie zimowym, są dziki. W poszukiwaniu pożywienia chętnie zbliżają się do miejsc zamieszkałych przez człowieka.

– Dzik jest zwierzęciem dużym i stanowi dla nas pewne zagrożenie. Jeżeli będzie nagle zaskoczony może się odruchowo zacząć bronić, lub jeżeli będzie z młodymi, wtedy też będzie ich bronił. Dzikie zwierzęta z reguły nas wcześniej wyczują. Dzik w ataku biegnie prosto na przód, więc uskok w bok w tym przypadku powinien pomóc – dodał leśniczy.

Wilki są objęte ścisłą ochroną. Zabronione jest ich zabijanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie oraz sprzedaż. W polskim prawie łowieckim dziki nie są objęte ochroną sezonową. Mimo to szanujmy ich terytorium, jakim jest las, gdyż stanowi on naturalne schronienie dla tych zwierząt.

BNO

Skip to content