XX Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w biegach przełajowych

Już po raz dwudziesty miłośnicy biegów przełajowych zjadą do Gminy Łazy na Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji, czyli bieg upamiętniający Grzegorza Załogę – policjanta z Będzina, który w 2003 roku zginął na służbie.

Kolejny już raz biegacze będą zmagać się z wymagającą trasą w Hutkach-Kankach w Gminie Łazy. W Ogólnopolskich Mistrzostwach Policji w Biegach Przełajowych imienia sierżanta Grzegorza Załogi co roku startuje kilkuset zawodników, nie tylko policjantów.

– Urozmaiconą trasę wytyczono wokół rezerwatu „Góra Chełm”, w sąsiedztwie campingu im. sierż. Grzegorza Załogi. Na starcie staną przedstawiciele służb mundurowych (m.in. policjanci, leśnicy), uczniowie klas o profilu mundurowym oraz wszyscy chętni w kategorii otwartej dla biegaczy – podkreśla Adrian Kała, dyrektor OSiR w Łazach, współorganizatora zawodów.

– W zależności od wieku i płci, biegacze będą mieli do pokonania trasy o różnej długości – od jednej do trzech pętli po 3600 metrów. Odpowiednio na najkrótszym dystansie wystartują młodzi zawodnicy i miłośnicy nordic-walking. Dwa okrążenia pokonają panie, panowie pobiegną dystans 3×3600 metrów. Bieg wytyczony jest m.in. w piaszczystym terenie, przed metą zawodnicy muszą pokonać długi podbieg – dodaje Adrian Kała.

​Bieg jest uczczeniem pamięci tragicznie zmarłego sierżanta Grzegorza Załogi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony w Będzinie. Policjant został raniony przez jednego z przestępców podczas pościgu. Organizatorem zawodów jest Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach oraz Urząd Miasta i Gminy Łazy, Starostwo Powiatowe w Zawierciu i Nadleśnictwo Siewierz.

Źródło: Gmina Łazy

 

Skip to content