Znasz zabytek, który mógłby zyskać nowe życie? Zgłoś go!

Fundacja Most The Most z Warszawy ogłosiła konkurs, który swoim zasięgiem obejmuje m.in. województwo śląskie. Zadaniem konkursowym jest zgłoszenie jakiegoś podupadającego zabytku oraz wymyślenie dla niego nowej funkcji społecznej. Zwycięskie nieruchomości otrzymają od Fundacji dotację w wysokości do 1 mln złotych.

Wiele tego typu konkursów adresowanych jest przeważnie do jednostek samorządu terytorialnego. Ten jednak został zaprojektowany z myślą o potrzebach mieszkańców i lokalnych społeczności. O szczegółach konkursu mówi prezes fundacji Most The Most, Brygida Ślabska:

Konkurs „Nasz Zabytek” polega na tym, że w poszczególnych województwach (obecnie wielkopolskim, małopolskim i śląskim) zapraszamy mieszkańców, aby zgłaszali nam obiekty, które według nich warto poddać rewaloryzacji i nadać im nową funkcję społeczną. Konkurs dedykujemy mieszkańcom tych województw i to od nich chcemy usłyszeć, które obiekty zabytkowe są dla nich ważne i w których chcieliby realizować jakieś fantastyczne wydarzenia społeczne.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Do 5 września można zgłaszać zabytki, które mogłyby zyskać nowe życie. W tym etapie, w każdym województwie zostanie wybrany jeden budynek, na którego rewaloryzację Fundacja przekaże środki. Następnie od listopada będzie można zgłaszać pomysły na nową funkcję dla wyłonionych budynków. Ważne jest jednak, aby zabytek był własnością samorządu lub skarbu państwa. Jak przekonuje Brygida Ślabska, jest o co walczyć:

Każdy zabytek będzie brany pod uwagę, pod warunkiem, że spełni następujące kryteria: musi to znajdować się w gminnej lub wojewódzkiej ewidencji zabytków, musi być własnością publiczną i musi być nieruchomością. Główna nagroda to milion złotych od Fundacji dla właściciela zwycięskiego obiektu zabytkowego, na rewaloryzację tego obiektu. Ale co najważniejsze, ta rewaloryzacja ma doprowadzić do tego, że obiekt ten będzie pełnił nową, istotną dla lokalnej społeczności funkcję społeczną.

Zgłoszenia zabytku można dokonać przez stronę internetową Fundacji lub drogą telefoniczną. Może to być budynek gminny, państwowy lub należący do spółki skarbu państwa (np. stara leśniczówka lub budynek kolejowy), ale w tym wypadku konieczna jest chęć współpracy ze strony organu będącego właścicielem budynku. Nie można natomiast zgłaszać budynków prywatnych oraz kościelnych, chyba że zabytkowy kościołek jest własnością gminy, a nie diecezji. Szczegóły odnośnie konkursu można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Most The Most.

Skip to content