Październik to miesiąc pełen rozmaitych zmian. W tym czasie w Polsce panuje już jesienna aura – drzewa mienią się odcieniami pomarańczu, żółci i czerwieni, tworząc piękne krajobrazy. W październiku również studenci wracają na uczelnie po niemal trzymiesięcznej przerwie wakacyjnej. Między innymi o roku akademickim w Politechnice Częstochowskiej mówiła w Poranku Radia Fiat Katarzyna Brendzel, rzecznik prasowy PCz.

Z każdym rokiem coraz więcej maturzystów z całej Polski, ale nie tylko, bo również z Europy, rekrutuje na Politechnikę Częstochowską:

– Rekrutacja w tym roku przebiegła nam bardzo dobrze. Przyjęliśmy więcej studentów w porównaniu do ubiegłego roku, jest to efektem oferty edukacyjnej, która jest doceniana przez maturzystów. Są oczywiście kierunki, które cieszą się większym zainteresowaniem np.: Finanse i Rachunkowość w biznesie, Informatyka, Zarządzanie produkcją, Architektura krajobrazu.

Politechnika Częstochowska rozwija się, tworząc nowe kierunki, które mogą zachęcić do studiowania. O jednym z nich mówi Katarzyna Brendzel:

– Będziemy wdrażać nowy kierunek- Technologia wytwarzania implantów i narzędzi medycznych. Za tym kierunkiem stoi pracownik Politechniki Częstochowskiej, który przyczynia się do wielu zmian w medycynie. W sierpniu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono operacje na niemowlętach. Są to dzieci z chorobą, która powoduje zarastanie szwów czaszki, więc nie jest możliwy prawidłowy rozwój tych dzieci. Dzięki pracy profesora i współpracy z rożnymi uniwersytetami, opracowano bardzo innowacyjną metodę planowania operacji w rzeczywistości wirtualnej, a także pewne elementy, które są wykorzystywane w trakcie operacji. Przede wszystkim chodzi o zindywidualizowane sprężyny dystrakcyjne, które pozwalają na to, że ta czaszka rozwija się i rośnie prawidłowo.

Na studentów Politechniki Częstochowskiej czeka wiele interesujących zajęć. Mogą oni rozwijać swoje pasje także w inny sposób:

– Na Politechnice funkcjonuje kilkadziesiąt kół naukowych w bardzo rożnych zakresach. Studenci mogą rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania artystyczne. Na przykład teatr pod kierownictwem aktora, Adama Hutyry. Aktor przygotowuje różnego rodzaju spektakle z udziałem studentów. Są także dni sportu, na które serdecznie zapraszamy. Zauważyliśmy również, że studenci sami chcą organizować różne turnieje sportowe.

75. Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 odbędzie się 3 października o godz. 10:00 w Akademickim Centrum Kultury. Jednym z punktów programu będzie wykład prof. Rafała Kobyłeckiego pt. „Aktualne uwarunkowania oraz perspektywy dla energetyki i OZE – dokąd zmierzamy?”.

Skip to content