W roku 2004 ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak podjął decyzję o utworzeniu personalnej parafii akademickiej – pierwszej takiej parafii w Polsce. Od tego czasu jest to miejsce, gdzie w sposób szczególny dba się o rozwój duchowy częstochowskiego środowiska akademickiego. O działaniach podejmowanych w Duszpasterstwie Akademickim Emaus opowiadał w Poranku Radia Fiat proboszcz parafii akademickiej św. Ireneusza BM, ks. Michał Krawczyk.

Początek roku akademickiego 2023/2024 w Częstochowie jest bardzo intensywny pod wieloma względami również dla DA Emaus, o czym więcej mówił gość porannej rozmowy:

Założenia i plany, które gdzieś sobie zrobiłem ze studentami już w czerwcu, dzisiaj stają się rzeczywistością. A dlaczego mówię, że obficie? No bo jesteśmy po rekolekcjach na dobry początek, które głosił dla nas ks. Piotr Spyra z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, członek zespołu ds. nowej ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Fajny flow miał ze studentami. Ja się cieszę, że oni po prostu byli, że chcieli skorzystać z tej propozycji, żeby zatrzymać się, żeby posłać Pana Boga. Weszliśmy już w cykl spotkań wczoraj rozpoczętych kursu Alpha, takiego narzędzia ewangelizacyjnego, które chciałbym, aby przez następne cztery miesiące były takim czasem formacyjnym dla studentów. Będziemy mieć też weekend taki wyjazdowy na Alpha, więc bycia razem, słuchania Pana Boga, modlenia się. Rozpoczęliśmy takie inicjatywy fakultatywne, mianowicie Podrywy Serca. Studenci są w takim okresie i czasie swojego życia, gdzie chcą budować relacje damsko-męskie, gdzie szukają tej drugiej połówki i taka przestrzeń myślę, że może im pomóc, bo po takiej konferencji o związkach biblijnych, tak i pokazaniu też zamysłu Boga co do miłości, mają potańcówkę w auli u nas, więc ostatnio tańczyli długo i z tego się cieszę.

Duszpasterstwo w ciągu roku akademickiego, ale nie tylko, dla studentów proponuje wiele atrakcji oraz form integracji. Jak wyjaśnił ks. Michał, niektóre aktywności są już znane studentom, aczkolwiek nowości nie zabraknie:

Bibliodrama była i jest kontynuowana, natomiast Życie na Gigancie czy Podrywy Serca to są takie nowe, tegoroczne projekty dla studentów. Z jednej strony, żeby pokazać życie na gigancie, w najbliższy poniedziałek zapraszam na spotkanie z Jasiem Melą. Chcemy co miesiąc zapraszać osobę, która z jednej strony ma doświadczenie Pana Boga, z drugiej strony pokonuje jakieś różne swoje słabości. To jest taka przestrzeń, gdzie będą też mogli porozmawiać, najpierw posłuchać i przełamywać różne swoje niedoskonałości, słabości. Natomiast podrywy serca to przestrzeń z kolei dla młodych ludzi, którzy szukają miłości, albo którzy są w jakichś relacjach, chcą budować te relacje w oparciu o Ewangelię, o przykazania, chcą naprawdę głębokich więzi, a nie tylko jakichś tam znajomości.

Wszelkie informacje o działaniach podejmowanych przez parafię akademicką można śledzić na facebookowym profilu DA Emaus.

 

Skip to content