Po długiej przerwie wakacyjnej, październik jest miesiącem, w którym studenci wracają na uczelnie i rozpoczynają nowy semestr. Tak samo jest w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Między innymi o Seminarium i roku akademickim w Poranku Radia Fiat mówił ks. prof. Ryszard Selejdak, rektor WMSD.

Kiedy ks. prof. Ryszard Selejdak poczuł powołanie, że chce iść drogą kapłaństwa? Jak sam podkreśla, miało to miejsce już w szkole średniej:

– To był taki moment decydujący. Chociaż w rodzinie miałem wspaniałe przykłady, wokół mnie było dużo ludzi ogromnie wierzących. Do dzisiejszego dnia stoi mi przed oczami mój dziadek, który ciężko pracując w cementowni, potem jeszcze pracujący w polu, przychodził zmęczony, brudny, później się umył i klękał wieczorem do modlitwy. Ten obraz mojego dziadka bardzo pobożnego modlącego się, pracowitego, uczciwego zawsze mam przed oczami. Pamiętam ojciec zawsze nas budził, aby wstać do kościoła, zima, zasypane drogi, 3 km na nogach, tata nigdy nie popuszczał nam i dawał przykład, tak samo jak mama.

Pan Jezus powiedział do swoich uczniów „nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem”. Jak wygląda powołanie młodych ludzi, którzy chcą pójść drogą duchową?

– Żaden kapłan chyba do końca nie rozumie dlaczego Pan Bóg jego wybrał. Zdajemy sobie sprawę, że obok nas żyją koledzy o wiele bardziej przypuśćmy prezentujący się lepiej, może nawet z głębszą wiarą, bardziej zdolni od strony intelektualnej, a pomimo to Pan Bóg wybrał nas. Oczywiście jestem przekonany, że rolę decyzji pójścia do seminarium ma głos rodziny.

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym odbędzie się 7 października. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 10:00 sprawowaną pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w koncelebrze bp. Grzegorza Kaszaka, biskupa sosnowieckiego.

 

Skip to content