W Olsztynie chcemy tworzyć coraz lepsze warunki dla turystów

Malowniczy Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – kto był, ten wie, że warto tam wracać (nie tylko ze względu na piękne krajobrazy). Grudzień to miesiąc podsumowań minionego roku, a także planowania nadchodzącego. Między innymi o tym w Poranku Radia Fiat mówił Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Niedawno pismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało „Ranking – nadwyżka operacyjna 2020-2022”. Gmina Olsztyn znalazła się na 110. miejscu, które jest najlepszą lokatą w Powiecie Częstochowskim. Gość porannej rozmowy odniósł się do tego osiągnięcia:

Paradoksalnie rzeczywiście wygląda to nieźle. Mówię paradoksalnie dlatego, że my de facto nie mamy takiego potencjału, który sprawiałby, że mamy być bogaci. Dlaczego? Dlatego, że cała gmina znajduje się na terenie parku krajobrazowego. Na terenie parku nie ma możliwości jakiejś zabudowy przemysłowej, usługowej, logistycznej. W związku z czym nasze finanse są wypracowane z ogromnym trudem. To znaczy pochodzą przede wszystkim z funduszy zewnętrznych, funduszy unijnych, funduszy krajowych, ochrony środowiska i tym podobnych. I to jest jakby pierwszy element, który pozwala nam nieźle funkcjonować finansowo, a drugi jest taki, że mamy zamożnych mieszkańców, a tak jak to w całej Polsce wygląda, tak i u nas gminy mają udział w podatku PIT. I te dwie rzeczy nas ratują i jesteśmy trochę bogatsi w stosunku do niektórych naszych sąsiadów.

W budżecie inwestycyjnym Miasta i Gminy Olsztyn na 2024 rok znalazło się 31 mln zł. Jakich inwestycji możemy się spodziewać?

Chcemy budować coraz lepsze warunki sprzyjające do podejmowania turystów, w związku z czym budujemy trasę rowerową łączącą Olsztyn z Biskupicami – to jest nasze wspólne działanie ze Starostą Częstochowskim. Budujemy drogę łączącą Biskupice z Choroniem. To są już tematy przygotowane, które się rozpoczną wczesną wiosną. Plac budowy nawet pod trasę rowerową został już przekazany. Budujemy basen kryty w Olsztynie koło szkoły. Będzie to na pewno oferta dla naszych dzieci, które chcemy uczyć pływać od maleńkości, ale będzie to też oferta dla turystów – nie możemy o tym zapominać. Spojrzenie inwestycyjne daje nam spokojny sen, bo wiemy, że to będzie procentować.

Cała rozmowa z burmistrzem Miasta i Gminy Olsztyn, Tomaszem Kucharskim dostępna do odsłuchania jest na kanale Radia Fiat na platformie YouTube.

Skip to content