Obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zainicjowany w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Tego dnia, na całym świecie organizowane są kampanie, mające na celu zwrócić uwagę i zaangażowanie, ukierunkowane na zdrowie psychiczne oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym, tak aby wszystkie potrzeby w tym zakresie zostały zaspokojone poprzez ogólnodostępne i wysokiej jakości usługi i wsparcie specjalistów.

„Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem” – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. O tym ważnym dniu mówi Beata Gizler, psychoterapeutka:

– To jest bardzo ważny dzień, ponieważ wielu osobom na dzień dzisiejszy, począwszy od dzieci, młodzieży czy też osób dorosłych, brakuje zdrowia psychicznego. Bardzo duża grupa osób choruje na depresję, nerwicę, zaburzenia lękowe i tak jak powiedziałam, już małe dzieci zgłaszają te problemy, a osoby dorosłe, które przechodzą na terapię, to właściwie dzień dzisiejszy co trzecia osoba dorosła potrzebuje wsparcia psychologicznego, czy też psychoterapeutycznego, ponieważ żyjemy zbyt szybko i nie dbamy na co dzień o nasze zdrowie psychiczne.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie liczba osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego sięga niemal 800 mln. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię, na depresję cierpi, wedle szacunków WHO, aż 350 milionów osób. Obecnie depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób, a prognozuje się, że pod koniec bieżącej dekady zajmie pierwsze miejsce. Jak zauważa lek. psychiatra Artur Jędrzejewski – często osoby, które zaczynają dostrzegać niepokojące symptomy, wolą działać na własną rękę niż zwrócić się do specjalisty, co może skończyć się tragicznie:

– Wiadomo, że najczęściej ludzie nie chcą stukać do drzwi psychologów czy psychiatrów, czekają do ostatniej chwili, jeżeli jeszcze dają radę sami. Myślą sobie „a może sobie jakoś poradzimy”. Natomiast różnie to bywa. Część osób rzeczywiście sobie jest w stanie sama poradzić, czy przy pomocy najbliższych osób, takiego wsparcia międzyludzkiego. Natomiast część osób niestety nie radzi sobie, albo nie ma takiego wsparcia, albo jest ono nieskuteczne. Wtedy rzeczywiście warto by było sięgnąć po jakąś poradę psychologiczną, czy jeżeli już jest coś bardzo nasilonego – psychiatryczną. Natomiast wiem, że różnie z tym bywa. Czasami nadal jednak jest obawa czy wstyd, czy jakiś rodzaj takiej niepewności, a jak to będzie, jak mnie ludzie ocenią, bo powiedzą, że ja gdzieś tam chodzę, że jestem, mówiąc brzydko i w cudzysłowie, psychiczny. Ja staram się też zawsze uświadamiać wszystkich ludzi, że to w obecnych czasach nie jest nic strasznego, nie jest to nic zdrożnego, jest to wręcz normalna rzecz.

Pierwszym hasłem tematycznie obchodzonego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego było: “Kobiety i zdrowie psychiczne”. W pierwszych latach propagowania Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego poruszano tematy dzieci i ich zdrowia psychicznego, praw człowieka, starzenia się, a także pracy, traumy i przemocy.

Skip to content