7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 9-11.12.2023 r.

7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki dobiega końca, ale wrażenia po niej pozostaną na długo. To największe wydarzenie popularyzujące naukę w Polsce odbyło się od 9 do 11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach pod hasłem “Nauka da nam przyszłość”. Jego ideą jest rozbudzanie naukowej ciekawości bez względu na wiek i zainteresowania. Tylko podczas ostatniej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE zorganizowanych zostało 79 wydarzeń i 199 stanowisk pokazowych oraz udostępniono przestrzeń dla ponad 1400 wystawców.

Tegoroczna edycja zaangażowała dwa tysiące naukowców, którzy odkrywali świat nauki na ponad 250 stoiskach tematycznych. Uczestnicy festiwalu brali udział w pokazach, eksperymentach, prezentacjach czy dyskusjach i mogli posłuchać wypowiedzi znakomitych prelegentów. Pomysłodawcą festiwalu i jego liderem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, działający w tym zakresie w partnerstwie z pięcioma śląskimi uczelniami i we współpracy z Miastem Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Województwem Śląskim. Festiwal zdobył uznanie i pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze inicjatywy komunikacyjno-marketingowe uczelni europejskich – EUPRIO Awards 2019.

Politechnika Częstochowska na to szczególne wydarzenie przygotowała: warsztat: “Zostań zrównoważonym przedsiębiorcą”, wykład: “Meandry kindermarketingu” oraz pokazy: “Nowoczesne technologie w budownictwie – BIM” oraz “Zostań inżynierem. Doświadczenia z naukowego podwórka”. Ponadto obecne było stoisko informujące o ofercie Uczelni.

Olbrzymi sukces festiwalu stał się kanwą do starania się przez lokalne samorządy i środowisko akademickie o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. I właśnie Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tym właśnie tytułem. Stowarzyszenie EuroScience, przyznające tytuł doceniło m.in. wzorową współpracę włodarzy miasta z uczelniami. Wyróżnienie wcześniej otrzymał m.in. Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Kopenhaga czy Dublin.

Źródło: Politechnika Częstochowska
Źródło fot.: Kamila Sobczak

Skip to content