Akt oskarżenia przeciwko obywatelom Gruzji

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Gruzji, dotyczący usiłowania kradzieży z włamaniem do samochodu przy użyciu urządzenia blokującego sygnał pilota.

W toku śledztwa ustalono, że 16 marca 2023 roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach prowadzili czynności w związku z powtarzającymi się kradzieżami z włamaniem do samochodów na parkingach przy autostradzie A1. Więcej o sprawie mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, prokurator Tomasz Ozimek: – W trakcie obserwacji parkingu MOP Starcza-Wschód zauważyli pojazd marki VW Passat, którego kierowca wysiadł z auta i nacisnął pilot, celem zamknięcia drzwi. W pobliżu zaparkowany był samochód marki Honda, w którym znajdowało się dwóch mężczyzn. Gdy kierowca wszedł do toalety, z Hondy wysiadł mężczyzna, który otworzył drzwi VW Passata i zaczął penetrować jego wnętrze. Wtedy policjanci zatrzymali penetrującego pojazd i mężczyznę siedzącego w Hondzie. Po wylegitymowaniu ustalono, że mężczyźni są obywatelami Gruzji w wieku 42 i 40 lat. W trakcie przeszukania pojazdu zatrzymanych mężczyzn znaleziono urządzenie służące do blokowania sygnału pilotów samochodów. Ponadto przy jednym z Gruzinów ujawniono 0,5 grama marihuany.

Co w takim razie grozi dwóm mieszkańcom Gruzji? Grzywna? Czy może nawet kara pozbawienia wolności? – W trakcie śledztwa prokurator przedstawił Gruzinom zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem przedmiotów znajdujących się w pojeździe oraz jednemu z nich zarzut posiadania narkotyku w postaci marihuany. Podejrzany, który penetrował pojazd przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. Drugi z mężczyzn przyznał się do posiadania marihuany i nie przyznał się do usiłowania kradzieży. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Obywatele Gruzji nie byli w przeszłości karani. Jeden z nich z zawodu jest ekonomistą, a drugi pracownikiem budowlanym. Zarzucane oskarżonym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Czy zwiększyła się liczba postępowań karnych przeciwko cudzoziemcom? Polska przecież od lat przyjmuje setki tysięcy imigrantów zarobkowych z Bliskiego Wschodu oraz Azji. Do tego dochodzą miliony uchodźców z Ukrainy. Jak zapewnia prokurator Ozimek, obcokrajowcy są raczej spokojni: – Sprawy przeciwko cudzoziemcom, należą do rzadkości. Są to głównie sprawy związane z powodowaniem wypadków w ruchu drogowym lub prowadzenie pod wpływem alkoholu. Siłą rzeczy najczęściej oskarżani z obcokrajowców są obywatele Ukrainy.

Częstochowska policja przypomina, że przestępstwa popełnione przez imigrantów, chociaż medialne, należą do rzadkości. Jak przekonują funkcjonariusze, nie należy na podstawie wykroczeń kilku przestępców wyrokować wobec całej grupy.

Sprawa dwóch mieszkańców Gruzji jest nadal w toku. O kolejnych etapach będziemy informować w Radiu Fiat.

Skip to content