Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego potrącenia kobiety przez śmieciarkę

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie, akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu Marcinowi N., dotyczący spowodowania 4 lipca 2023 roku w Częstochowie wypadku drogowego, w którym śmierć poniosła niepełnosprawna kobieta.

O szczegółach śledztwa mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie:

– W toku śledztwa ustalono, że 4 lipca 2023 roku Marcin N. pracował jako kierowca samochodu ciężarowego z zabudową do zbierania odpadów. Około godziny 9.00, po postoju związanym z załadunkiem odpadów, włączał się do ruchu na ulicy Drzymały w Częstochowie. Wtedy najechał na przechodzącą przez jezdnię 74-letnią kobietę o widocznej niepełnosprawności ruchowej, która poruszała się przy użyciu kuli. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że w chwili zdarzenia Marcin N. był trzeźwy. Na skutek wypadku pokrzywdzona doznała poważnego urazu wielonarządowego, w wyniku którego zmarła na miejscu zdarzenia.

Na podstawie opinii biegłego ds. rekonstrukcji zdarzeń drogowych ustalono, że bezpośrednią przyczyną wypadku było nieprawidłowe obserwowanie drogi przed pojazdem przez kierującego śmieciarką:

– Ponadto biegły stwierdził, że Marcin N. miał pełną możliwość obserwacji, gdyż pojazd był wyposażony w specjalne lusterka, umożliwiające obserwację przedpola jazdy bezpośrednio przed kabiną. Jednocześnie z opinii wynika, że pokrzywdzona przyczyniła się do wypadku przechodząc przez jezdnię w bardzo bliskiej odległości od śmieciarki. W trakcie śledztwa prokurator przedstawił Marcinowi N. zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym na skutek nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że ruszając śmieciarką nie widział pokrzywdzonej. Marcin N. nie był w przeszłości karany. Zarzucane oskarżonemu przestępstwo spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Skip to content