Aleja Wojska Polskiego będzie przejezdna?

Aleja Wojska Polskiego, czyli „jedno z największych przedsięwzięć w historii miasta”, zostanie niedługo otworzona dla ruchu? O takiej możliwości jakiś czas temu poinformował częstochowski Miejski Zarząd Dróg. Czy jest ona nadal aktualna?

Mając w pamięci oświadczenie MZD, w przestrzeni medialnej pojawiły się przypuszczenia, jakoby fragment remontowanej Alei WP, od al. Jana Pawła II do Galerii Jurajskiej, miał zostać warunkowo oddany do ruchu. Czy te doniesienia są prawdziwe? Sprawę wyjaśnia rzecznik prasowy MZD, Maciej Hasik: – Ten odcinek al. WP jest objęty pracami z ciężkim sprzętem. Roboty prowadzone są po obu stronach jezdni, co więcej nie mamy położonych wszystkich warstw nawierzchni, dlatego wykonawca, póki co nie wyraża zgody na wprowadzenie warunkowego ruchu. Na dziś nie jesteśmy w stanie podać żadnego konkretnego terminu. Liczymy, że w najbliższych tygodniach ta sprawa się wyjaśni.

Prace na al. WP trwają od listopada 2022 roku. Ich celem jest przebudowa istniejącej do niedawna sieci drogowej. Szybkość, z jaką wykonawca osiągał kolejne kamienie milowe inwestycji, pozwoliła jeszcze w kwietniu bieżącego roku rozpocząć wylewanie asfaltu. Czy w sierpniu, 2023 roku, tempo robót zostało zachowane? Zdaniem urzędników nie ma większych powodów do obaw.

Lecz w jaki sposób częstochowianie patrzą na trwające prace? Przez miesiące obserwowaliśmy zmiany nastrojów wśród mieszkańców wobec skumulowanych prac infrastrukturalnych. Najpierw było to zdziwienie, następnie frustracja, złość i zmęczenie. Czy teraz, na kilka miesięcy przed zakończeniem prac, można wreszcie odczuć ulgę? Wydaje się, że większość częstochowian przyzwyczaiła się do drogowego chaosu, z utęsknieniem wyczekując jesieni, kiedy to większość prac ma zostać wreszcie zakończone.

Na obecnym etapie inwestycji nie powinniśmy się spodziewać wprowadzenia warunkowego ruchu dla samochodów. Wszystko wskazuje na to, że al. WP pozostanie nieprzejezdna dla kierowców, aż do dnia zakończenia prac. Problem ten zdaje się jednak nie dotyczyć rowerzystów, którzy niekiedy nie bacząc na oznakowanie, pokonują teren placu budowy w najlepsze.

Skip to content