Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce obchodzony jest 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

O głównych zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników w sieci, mówi rzecznik prasowy częstochowskiej Komendy Miejskiej Policji, podkom. Sabina Chyra-Giereś:

– Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby poznać podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w internecie, aby nie paść ofiarą przestępstwa, albo samemu nie popełnić błędu. Przede wszystkim zadbajmy o zabezpieczenie swojego komputera i telefonu. Zainstalować program antywirusowy i nie klikać w nieznane linki. Nie otwierać podejrzanych wiadomości. Pamiętajmy, że w sieci nikt nie jest anonimowy. Trzeba mieć przede wszystkim swój rozum i pamiętać, że nie wszystkie informacje przekazywane przez internet są prawdziwe. Bądźmy ostrożni.

Szczególne niebezpieczeństwa czyhają na najmłodszych użytkowników, którzy nie zawsze w pełni są świadomi ich istnienia. O tym mówi psychoterapeutka, Beata Gizler:

– Myślę, że gdy chodzi o internet musimy być bardzo czujni, jako my rodzice, ale i dzieci. Dzieci muszą mieć te filtry rodzicielskie, ze względu na to, że często dziecko wpisuje hasło i mogą pojawić się niestosowne treści. To rodzic odpowiada za internet, który ogląda dziecko. I to dziecko ma mieć wyznaczone godziny, w jakich godzinach może korzystać z telefonu czy laptopa. A jeśli chodzi o nas dorosłych, też powinniśmy być bardzo czujni, ponieważ wiele pseudobanków podszywa się pod nasze banki i próbuje wyzyskiwać nasze dane. I w ten sposób chce nas oszukać.

W obecnych czasach społeczeństwo ma styczność z ogromną ilością danych w infosferze, które coraz trudniej jest zweryfikować. Szerzące się zmanipulowane lub fałszywe informacje są zjawiskiem zagrażającym rozmowom publicznym. Jednym z celów dezinformacji jest tworzenie podziałów wśród społeczeństwa poprzez narzucanie określonej narracji. W duchu odpowiedzialności za jakość debaty publicznej oraz przeciwdziałania zjawisku dezinformacji został opracowany Kodeks Dobrych Praktyk. Co to za kodeks, mówi reporterka Radia Fiat, Karolina Kołacz:

Eksperci Crazy Nauki, CyberDefence24, FakeHunter, Instytutu Zamenhofa, Fundacji Rozwoju Przez Całe Życie, Fundacji Nauka. To Lubię, Spider’s Web+, Stowarzyszenia Demagog, Stowarzyszenia Pravda, Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – PIB przygotowali opracowanie, które tłumaczy, jak rozumieć zachodzące w polskiej infosferze procesy dezinformacyjne, wskazuje ich charakterystykę oraz wybrane sposoby zapobiegania rozprzestrzeniania szkodliwych treści. Wypracowany Kodeks Dobrych Praktyk jest jednym z kamieni milowych w uspójnieniu standardów walki z dezinformacją. Eksperci zawarli kluczowe zagadnienia w tym obszarze, a także w zakresie rekomendowanych działań i zmian, które powinny pojawić się zarówno wśród oficjalnych podmiotów odpowiedzialnych za przekazywanie treści w infosferze, jak i wśród zwykłych użytkowników.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Skip to content