„By mogli się usamodzielnić” – Warsztaty Terapii Zajęciowej z Fundacją Oczami Brata

Osoby niepełnosprawne stanowią 12,2 proc. mieszkańców naszego kraju. Często dzięki rozmaitym zajęciom i rehabilitacjom są w stanie się usamodzielnić w jakimś stopniu, w tym podjąć się pracy zarobkowej. Fundacja Oczami Brata prowadzi usamodzielniające Warsztaty Terapii Zajęciowej, jedne przy ul. Łukasińskiego, drugie – przy ul. Krakowskiej.

Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata zdradza, że wsparciem objętych jest 55 osób z różną formą niepełnosprawności:

– Głównie są to osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Biorą udział w warsztatach od poniedziałku do piątku, od 8 do 16. jest to szereg zajęć gastronomicznych, życia codziennego, manualne, introligatorskie etc. dla nas te warsztaty są pierwszym krokiem do samodzielności.

Bilski tłumaczy również, w jaki sposób warsztaty pomagają osobom niepełnosprawnym. Często skupiają się na nauce z pozoru prozaicznych czynności, które później mogą okazać się przydatne, np. w znalezieniu pracy:

– Jeśli jeden z  naszych podopiecznych nauczy się np. lepić pierogi, wówczas może zostać zatrudniony na kuchni, by wykorzystać tę umiejętność. My takie zatrudnienie zapewniamy w naszej klubokawiarni Alternatywa 21.

Fundacja Oczami Brata powstała w Częstochowie w 2014 r. i od tego momentu realizuje autorski program dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością, m.in. poprzez prowadzenie ośrodków wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, mieszkań wspomagano-treningowych, asystentury społecznej, klubokawiarni i kawiarni zatrudniających osoby z niepełnosprawnością oraz licznych działań animacyjnych, kulturalnych i wolontariatu.

LN

Fot.: Daniel Wróblewski

Skip to content