Częstochowscy pszczelarze laureatami konkursu

Kilka dni temu miało miejsce rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu pt. „Śląskie dla pszczół”. Jury oceniało projekty w dwóch kategoriach, obszarze ekologii i ochrony zwierząt, a także ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Wśród laureatów znaleźli się pszczelarze z Częstochowy, nagrodzeni czekiem na niemalże 30 tys. złotych. Wręczenie nagród zorganizowano w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Więcej o samym konkursie mówi Grzegorz Boski, członek zarządu województwa śląskiego oraz przewodniczący komisji konkursowej: – 1 sierpnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu Śląskie dla Pszczół – edycja 2023, a także Święto Miodu woj. śląskiego 2023. Celem konkursu jest wsparcie działań w zakresie ochrony pszczół miodnych, ochrona owadów zapylających, edukacja ekologiczna, jak również promocja pszczelarstwa na terenie naszego województwa.

Celem konkursu ma być promocja i popularyzacja pszczelarstwa na terenie województwa śląskiego, a także zwiększenie społecznej świadomości odnośnie pożyteczności pszczół. I chociaż województwo nie boryka się z problemami związanymi z tymi owadami, tak zdaniem urzędników nie przeszkadza to, w podjęciu działań prewencyjnych: Jeśli dbamy o coś od samego początku, to jest to w dobrej kondycji, a także edukacji. Wiemy, że niektórzy rolnicy nie stosują się do środków ochrony roślin, a producenci miodu nie mają wystarczającej wiedzy nt. tego, jak dbać o dobrostan pszczół. Często my sami nie wiemy, jak ważne są pszczoły. Bez nich nie byłoby warzyw, owoców i kwiatów. Pszczoły to zapylacze, które pozwalają na pozyskiwanie owoców i rozwój roślin.

Jak zauważa Piotr Krawczyk, prezes zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie, takie inicjatywy są bardzo potrzebne: To kontynuacja programu „Śląskie dla Pszczół”. Udało się namówić Urząd Marszałkowski na realizację kolejnych działań dla pszczelarzy, pszczół i środowiska naturalnego. Urząd zabezpieczył środki na zrealizowanie działań publicznych, aby środowisko pszczelarskie miało się dobrze.

W czasie wydarzenia mają zostać zrealizowanie działania z zakresu upowszechniania wiedzy nt. roli i znaczenia pszczół dla środowiska i człowieka, ich ochrony, znaczenia produktów pszczelich oraz ich walorów zdrowotnych i odżywczych, tradycji pszczelarskich i bartniczych.

Skip to content