Częstochowskie szkoły na finiszu modernizacji

Źródło fot.: czestochowa.pl

W Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka trwa remont sali gimnastycznej oraz budowa zewnętrznej windy dla osób z niepełnosprawnością. W ramach modernizacji sali wycyklinowano parkiet, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz instalację centralnego ogrzewania.

Pomalowane zostały ściany i sufit. Wszystko po to, aby uczniowie mogli skorzystać z odnowionej sali od początku roku szkolnego.

– Sala gimnastyczna została odświeżona, parkiet odnowiony, drabinki pomalowane, okna wymienione na otwierane elektrycznie i czułe na pogodę, co pozwoli na wentylację sali gimnastycznej. Ta inwestycja została ukończona jeszcze przed zaplanowanym czasem. Inwestorowi udało się oddać ją szybciej, więc sala będzie oddana do użytku od początku roku szkolnego – mówiła Jolanta Miękina, dyrektor placówki.

W przypadku drugiej inwestycji, aby budynek przy ul. Legionów powiększyć o szyb windowy, należy wydzielić korytarz z istniejącej świetlicy, wykonać otwór w ścianie budynku i przebudować instalacje. Sam korytarz będzie doświetlony nowymi oknami. Ta inwestycja za blisko pół miliona zł ma zostać ukończona do połowy grudnia tego roku.

– Trwa druga inwestycja, jaką jest budowa windy. Tutaj prace będą kontynuowane do grudnia, zgodnie z umową z inwestorem. Widać już szyb, do którego należało zbudować korytarze. Dużo się zmienia, ale prace są jeszcze w toku. Gdy budowa windy zostanie ukończona, szkoła będzie w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami – dodała dyrektor placówki.

W Częstochowie jest obecnie kilkanaście szkół, w których trwają prace remontowe przed rozpoczęciem roku szkolnego.

– Przede wszystkim są to remonty dachów oraz wymiany instalacji centralnego ogrzewania i sal gimnastycznych. Większość prac jest już na ukończeniu. Część obiektów pozostanie w trakcie remontów trochę dłużej. To wynika z technologii prowadzenia robót. Myślę, że do końca września/połowy października wszystkie placówki będą miały zakończone remonty. Jeśli chodzi o zadania bieżące, to wartość prowadzonych przez nas prac wynosi ok. 3,6 mln zł. Wiadomo jednak, że jeszcze dochodzą duże inwestycje, takie, jak np. w Technicznych Zakładach Naukowych (kilkanaście mln zł), czy budowa przedszkola (ok. 10 mln zł). Mamy też rozbudowę Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 przy ul. Legionów o windę, na którą nauczyciele i rodzice bardzo czekają – przybliżył Aleksander Sałacki, kierownik referatu Realizacji Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Częstochowy.

Tylko w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka na obie inwestycje zostanie przeznaczonych blisko 760 tys. zł.

BNO

Skip to content