Czy wiesz, kto leczy twoje zęby?

Być dentystą czy stomatologiem – oto jest pytanie! Nazwy te od wielu lat powodują spore zamieszanie, mimo że w modelu potocznym nie generują żadnych sprzeczności. Okazuje się, że zarówno jeden, jak i drugi tytuł lekarski daje takie same uprawnienia medyczne; dentysta i stomatolog mogą zajmować się między innymi leczeniem zębów, przyzębia czy pozostałych składników jamy ustnej. Skąd jednak dwa terminy na jedną profesję? Wszystko ukryte jest w przepisach. Nazwa lekarz stomatolog obowiązywała od 1996 do 2002 roku – właśnie w tym czasie absolwenci studiów stomatologicznych otrzymywali tytuł lekarza stomatologa. Po dołączeniu Polski do Unii Europejskiej doszło jednak do zmian, skutkiem których osoby kończące studia stomatologiczne od 2002 roku zaczęły otrzymywać tytuł dentysty. Współcześnie zamiast na nazewnictwie, o wiele ważniejsze jest skupienie się na poziomie zaawansowania badań, które współcześnie nazywane są „nowoczesną stomatologią”.

Nowoczesna stomatologia – idea wcielona w życie

Z opowieści starszego pokolenia możemy wywnioskować, że wizytę u stomatologia kiedyś a dziś dzieli ogromna przepaść. Niegdyś wizja złożenia wizyty u lekarza od zębów wiązała się z niebywałym stresem, przykrymi wrażeniami wizualnymi, słuchowymi, a także zapachowymi – potwierdzą to zwłaszcza dziadkowie lub rodzice. Dziś to wszystko odchodzi w niepamięć; nowoczesna technologia pozwala nam rozsiąść się wygodnie na krześle dentystycznym i przejść zabieg bez większego bólu czy stresu. Coraz częściej słyszy się o wynalazkach, jakie zrewolucjonizowały stomatologię, sprawiając że fraza „bezbolesne leczenie zębów” przeszła z marzeń do rzeczywistości. Gabinet stomatologiczny na miarę XXI wieku wyposażony jest w liczne skanery 3D, specjalne programy tworzące wizualizację odlewów zębów, lasery czy ogólnodostępne narzędzia dla lekarzy, oferowane między innymi przez sklep LUBDENT – wszystko to składa się na poprawę komfortu pacjentów przekraczających próg gabinetu dentystycznego, niegdyś przyrównywanego przez nestorów rodziny do istnej sali tortur. Inwestowanie w nowoczesny sprzęt przekłada się na wygodę pracy dentysty, jak i samą efektywność leczenia. Oprócz charakteru narzędzi, równie istotne są materiały, z jakich te zostały wykonane. Niezawodna stal szlachetna czy szafirowe wstawki wznoszą jakość badania na zupełnie nowy poziom.

Jak rozpoznać dobrego dentystę?

Niezależnie czy mamy do czynienia z dentystą czy stomatologiem, specjalista od zębów powinien posiadać wiedzę i doświadczenie. Prawdziwą bazą wiedzy na temat specjalistów jest dziś Internet; w sieci możemy sprawdzić informacje o danym lekarzu – im więcej pozytywnych opinii, tym lepiej. Profesjonalny lekarz powinien mieć również odpowiednie podejście do pacjenta. To właśnie ta cecha ma wpływ na to czy dobrze zapamiętamy wizytę u specjalisty. Obsługa na najwyższym poziomie determinuje renomę gabinetu. Dziś dentyści-stomatologowie proponują swoim pacjentom leczenie bez bólu – posiadając w gabinetach wiele metod jego niwelowania. Najpopularniejszą formą pozbycia się dyskomfortu są między innymi zastrzyki z substancją znieczulającą czy gaz rozweselający. Nowoczesna stomatologia idzie z biegiem technologii. Warto wybierać gabinety i lekarzy, którzy wciąż poszerzają swoje kompetencje, korzystając z nowości.

Skip to content