Dziki na Stradomiu – czy jest się czego obawiać?

Fot. lasy.gov.pl

Jakiś czas temu informowaliśmy o wilkach, które widywano w Blachowni. Kilka dni temu w sieci pojawiła się wiadomość o dzikach grasujących w dzielnicy Stradom. Jeden z internautów poinformował o wtargnięciu tych zwierząt na zamkniętą posesję i śmiertelnym ataku na ich psa.

Dziki na Stradomiu to zdaniem okolicznych mieszkańców dość częsty widok. Co zrobić, gdy w zasięgu naszego wzroku spotkamy takie zwierzę? Na pewno nie panikować.

– Dziki z natury nie mają złych zamiarów. Wiele dzików jest przyzwyczajonych do obecności człowieka do tego stopnia, że nawet nie zwrócą na niego uwagi. Mają wyostrzony węch i słuch, ale słaby wzrok, co często powoduje to, że człowiek jako pierwszy potrafi je dostrzec. Jeśli dzik nas nie zauważył, po prostu należy się oddalić. Ważne jest zachowanie spokoju i brak gwałtownych ruchów. Dzik atakuje tylko, gdy czuje się zagrożony – radziła Katarzyna Szostak, specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Złoty Potok.

Dziki w czasie zimowym intensywnie poszukują pożywienia, przez co chętnie zbliżają się do miejsc zamieszkałych przez człowieka. Należy na nie uważać, szczególnie gdy w pobliżu dorosłych osobników znajdują się młode. – Wówczas samica dzika jest skora do agresywnego ataku – ostrzegał Paweł Domagała, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Herby i dodał: – Gdy spotkamy młode dziki, nie powinniśmy do nich podchodzić, bo wtedy locha, czyli samica, może nas zaatakować w obronie. To jest realne niebezpieczeństwo. Jeśli tak skrajny przypadek miałby miejsce, pamiętajmy, że dzik atakując, z reguły biegnie prosto, w tej sytuacji powinniśmy więc odskoczyć na bok – radził.

Jedną z przyczyn, przez którą dziki tak chętnie zapuszczają się na tereny zurbanizowane jest ingerencja człowieka w ich naturalne środowisko. Zmniejszanie objętości lasów oraz zajmowanie ich powierzchni na użytek człowieka powodują, że zwierzęta te często zmieniają miejsca swojego pobytu. W myśl przysłowia „…kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka…” kierujmy się rozsądkiem i rozwagą w kontakcie z tymi zwierzętami.

BNO

Skip to content