Jazda „na pamięć” na skrzyżowaniu ulicy Dąbrowskiego z al. Jana Pawła II

Remont DK 91 sprawił, że na niektórych odcinkach dróg w Częstochowie trzeba było dokonać zmian w organizacji ruchu. Wśród nich znalazło się skrzyżowanie ul. gen. Dąbrowskiego z al. Jana Pawła II.

Z uwagi na znajdujący się tutaj w czasie remontu objazd do Katowic i Jędrzejowa, zastąpiono jeden z pasów do jazdy na wprost lewoskrętem, w ul. Dąbrowskiego. Nie tak dawno informowaliśmy o otwarciu wyremontowanej DK 91. W związku z tym zlikwidowano tymczasowe zmiany w organizacji ruchu.

Niestety, jak się okazuje spora część kierowców najwyraźniej nie zauważyła usunięcia charakterystycznych, żółtych pasów na jezdni. W efekcie na skrzyżowaniu ulicy gen. Dąbrowskiego z al. Jana Pawła II zaobserwować można częste lewoskręty z pasa przeznaczonego do jazdy prosto.

Jest to przykład tzw. „jazdy na pamięć”. Kierowcy, przyzwyczajeni do wcześniejszych zasad, nie dostrzegają, że zasady ruchu w tym miejscu wróciły już do normy, sprzed remontu „Gierkówki”. Więcej na ten temat mówi rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie, Maciej Hasik:

– Jeśli chodzi o docelową organizację ruchu u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Dąbrowskiego, to częściowo wróciła przedobjazdowa organizacja i rozwiązania, które funkcjonowały, a częściowo te, które były tymczasowe, zostały wprowadzone na stałe. Ze względów bezpieczeństwa i układu tego skrzyżowania aktualnie mamy skręt w lewo z al. Jana Pawła II w ul. Dąbrowskiego z jednego pasa ruchu. Z kolei w ciągu ul. Dąbrowskiego mamy dwa czynne pasy ruchu, co znacznie poprawi komunikację poprzez tę arterię. Zlikwidowane na stałe zostały bowiem miejsca parkingowe na wysokości sądów, przy ul. Dąbrowskiego. Takie rozwiązanie będzie na stałe przy tej krzyżówce.

Pamiętajmy, że taka nieuwaga może nas kosztować. Sprawę tę naświetla dokładniej rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, asp. sztab. Barbara Poznańska:

– Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Dabrowskiego z al. Jana Pawła II nakazuje kierowcom stosować się do obowiązujących znaków drogowych. Lekceważenie tych przepisów może kosztować kierującego 250 zł i 5 punktów karnych. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do wszystkich obowiązujących przepisów.

Utrudnienia w tym miejscu rozpoczęły się 3 listopada 2022 roku. Wówczas, po wznowieniu prac przy DK 91, wprowadzono szereg zmian w organizacji ruchu w Częstochowie.

WS

Skip to content