W sobotni wieczór w parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika w Częstochowie odbyła się Kana Młodych, czyli ewangelizacyjne spotkanie dla młodzieży archidiecezji częstochowskiej. Tegoroczne spotkanie było poświęcone tajemnicy Krwi Chrystusa, która daje wierzącym prawdziwą wolność.

– Ten kościół może pomieścić 4000 ludzi, zgłoszonych osób było 1200, więc już na samym początku jesteśmy zaskoczeni, bo jest ich więcej. Temat tego spotkania objawił nam sam Pan Bóg. Gdy przygotowujemy wydarzenie Kany, modlimy się w gronie odpowiedzialnych – mówił ks. Michał Krawczyk, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszy św. podczas Kany Młodych przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który podkreślił jakie znaczenie dla współczesnej młodzieży, ma tajemnica wcielenia Chrystusa.

– Nie chciałbym robić tu dyskursu teologicznego, ale cielesność jest w dzisiejszych czasach zagrożona, dlatego że natura ludzka jest wypychana przez takie, czy inne ideologie i pojęcia, które w głowach i umysłach ludzi młodych bardzo zamieszały. Sprawa określania siebie w tożsamości mężczyzny czy kobiety jest dzisiaj jednym z podstawowych zadań. Gdzie się tego mamy nauczyć, jeśli nie w tajemnicy najgłębszej dla nas, jakim jest Ciało i Krew Najświętsza Chrystusa, jako naszego Pana i Odkupiciela? – pytał abp Wacław Depo.

W spotkaniu uczestniczyło wielu młodych ludzi, co cieszy organizatorów, także pasterza archidiecezji.

– Młodzież tu zgromadzona jest nie tylko z naszego miasta. Wielu młodych ludzi została pociągnięta przez księży z okolicznych parafii oraz dekanatów. Wszyscy świetnie się spisali, ponieważ wędrowanie od Sanktuariów do Sanktuariów ma sens, bo poszerzamy sobie widzenie i przeżycie Kościoła oraz postrzegamy go jako wspólnotę – dodaje metropolita częstochowski.

Młodzież na spotkanie przybyła ze swoimi duszpasterzami.

– Przyjechało z nami ponad 60 osób. Myślę, że wielu młodych ludzi tak szczerze poszukuje w sercu Boga i takie spotkania jak te, są naprawdę wyjątkową okazją do tego. Cieszy mnie, że inicjatywa ta wyszła od młodzieży – mówił ks. Piotr Szydełko, kanonik regularny ze Mstowa.

Przed uroczystością Chrystusa Króla KSM organizuje Forum Młodych. Jego uczestnicy, razem ze swoim diecezjalnym asystentem ks. Andrzejem Witkiem, również przybyli do parafii św. Stanisława na Błesznie:

– Jest nas dzisiaj prawie 90 młodych osób. Liczba ta wynika ze zjazdu Diecezjalnego Stowarzyszenia Młodzieży. Tak się złożyło, że w tym roku Kana przypada w ten sam dzień.

Wielu młodych uczestniczyło już w poprzednich latach w Kanie Młodych.

– Przyjechałam na Kanę, ponieważ podobały mi się poprzednie lata i czuć tu piękny klimat. Młodzi pokazują tu swoją wiarę, można się tu równie modlić, jak i dobrze bawić. Jest czas na zadumę i rozrywkę – powiedziała Ewa, jedna z uczestniczek Kany.

Spotkanie zakończyło się około godz. 20:00. Uczestnicy otrzymali „antydepresanty”, czyli różańce oraz ulotki z propozycjami rekolekcji młodzieżowych.

KG

Zobacz galerię zdjęć

Skip to content