We wtorek, 9 maja w Wojewódzkim Zakładzie Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą odbyła się konferencja prasowa, podczas której toczyła się rozmowa na temat projektów placówki do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.

Beata Pochodnia, zastępca dyrektora Wojewódzkiego ZOZ nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą zaznacza, że placówka nie po raz pierwszy zgłasza projekty do Budżetu Obywatelskiego:

– Dotychczas udało nam się zrealizować dwa wnioski w III Edycji oraz jeden w IV Edycji. Dwa pierwsze zadania dotyczyły montażu instalacji fotowoltaicznej i klimatyzatorów. Zakupiliśmy 41 urządzeń klimatycznych, które zostały ulokowane w gabinetach lekarskich, pracowniach i korytarzach zakładu. Ubiegłoroczne zadanie obejmowało zakup dwóch nowoczesnych aparatów ultrasonograficznych do poradni ginekologii wieku rozwojowego oraz położnictwa.

Pochodnia zdradza również, jakiego zakresu dotyczyć będą projekty, które ośrodek chce zgłosić do tegorocznej edycji BO:

– W tym roku również będziemy aplikować o środki z Budżetu Obywatelskiego w obu pulach. W pierwszej puli znajduje się twarde zadanie inwestycyjne, w drugiej planujemy połączyć zdrowie z kulturą. Nie mogę zdradzać szczegółów, ponieważ wciąż trwa nabór. Zadanie będzie dotyczyło profilaktyki, a także promocji zdrowia wśród dzieci i młodzieży.

Krzysztof Klimosz, członek Zarządu Województwa Śląskiego mówi, że kwota, którą województwo przeznaczy na zadania BO, zostanie rozbita na poszczególnie kategorie:

– Podzieliliśmy 5 mln złotych na kilka pul – 3,5 mln przeznaczamy na pulę eko, w ramach której będzie można składać wnioski do 100 tys. . Pozostałe 1,5 mln zł rozdzieliliśmy między subregiony. Środki mają być poświęcone na działania miękkie. Będzie można składać wnioski w przedziale od 20 do 100 tysięcy złotych, a dotyczyć muszą one działań integrująco-promocyjnych. Będziemy starali się promować również działania ponadregionalne i ponadpowiatowe. Zachęcamy do korzystania z puli, należy pamiętać jednak o krótkim terminie składania wniosków. Upłynie on 16 maja.

Działania miękkie, o których wspomina Klimosz, to m.in. dofinansowania dla fundacji zajmujących się pomaganiem czy edukowaniem, ale też Koła Gospodyń Wiejskich, festyny, lokalne konkursy dla dzieci i młodzieży, Ochotnicza Straż Pożarna. Słowem – działania służące integracji mieszkańców i regionów. Więcej informacji znajduje się na stronie bo.slaskie.pl.

LN

Skip to content