Korzystanie ze smartfonów, a relacje międzyludzkie

Ciągłe podłączenie do sieci może skutkować problemami ze skupieniem uwagi, komunikacją z drugim człowiekiem czy trudnością odnalezienia się w nowych środowiskach.

Dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego, który stał się narzędziem nie tylko komunikacji, ale również pracy i rozrywki. Całodobowy dostęp do internetu sprawia, że możemy być w kontakcie z całym światem kiedy tylko chcemy. Jaki ma to wpływ na relacje międzyludzkie i jak nadużywanie telefonu komórkowego może wpływać na nasze zdrowie społeczne mówi psychoterapeutka Roma Pietrzak-Kalemba:

Poprzez różne portale i wpływanie na porównywanie się, kiedy patrzymy jak influencer czy ważna osoba wygląda, jaką ma zasobność portfela, według siebie wypadamy gorzej. Dodatkowo jeżeli ma ktoś problemy emocjonalne, wszystko się pogłębia i przybiera siłę odczuwania siebie w negatywny sposób.

Ważną rzeczą, którą należy poruszyć są uzależnienia, dawniej od narkotyków i alkoholu, jak wygląda to obecnie?

Bardzo dużo młodych ludzi siedzi w sieci. Nie tworzą realnych relacji, tylko zastępują je grami czy wirtualnymi światami. Strasznie trudno jest wydobyć taką osobę do świata realnego pokazać, że w normalnym świecie będzie żył.

Ile czasu średnio spędzamy korzystając z telefonu i jak możemy to ograniczyć? O to postanowiliśmy zapytać mieszkańców Częstochowy:

Według częstochowian najlepszymi sposobami na odpoczynek od telefonu jest korzystanie z ładnej pogody, spotykanie się ze znajomymi czy gry planszowe z rodziną.
Czas korzystania ze smartfonów to natomiast średnio od 1 do 4 godzin.

Oprócz zdrowia psychicznego i zadbania o nasz rozwój, warto zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo jakie może nam grozić np. jeżeli korzystamy z telefonu podczas przechodzenia na pasach. Wspominaliśmy o tym we wcześniejszym materiale.

Skip to content