“Mamo, rozbiłam telefon, napisz do mnie” – czyli jak oszuści wyłudzili oszczędności życia

Policjanci otrzymują kolejne zgłoszenia od oszukanych osób. Tym razem ofiarą przestępstwa padła częstochowianka. Przestępcy, podszywając się pod córkę ofiary, która miała rzekomo uszkodzić swój oryginalny telefon, wyłudzili wszystkie jej oszczędności.

Dokładniejsze informacje odnośnie oszustwa, przedstawia asp. szt. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie: – Policjanci otrzymują kolejne zgłoszenia od oszukanych osób. Tym razem swoje oszczędności straciła mieszkanka powiatu częstochowskiego, do której oszuści wysłali fałszywą wiadomość o treści “Hej, mamo, to mój numer. Zapisz go. Rozbił mi się telefon i moja karta SIM z numerem nie działa. Napisz do mnie.” I, mimo że kobieta we wskazany link nie kliknęła, to przez dalszą korespondencję w komunikatorze uwierzyła w fałszywą historię i przelała na konto oszustów swojej oszczędności.

Jest to kolejny przykład oszustwa, jaki przedstawiają funkcjonariusze. Sprawcy, wykorzystując łatwowierność i brak ostrożności, wzbogacili się kosztem kobiety. Policjanci apelują, by zachowywać daleko idącą ostrożność oraz sceptyczność wobec nieznanych numerów: – Rozmawiając z osobą przez telefon czy też prowadząc korespondencji przez komunikator, nie wiesz, z kim masz do czynienia i jakie ta osoba ma zamiary. Pamiętajmy, aby nie klikać w linki niewiadomego pochodzenia, bądź przesyłany przez nieznaną nam osobę. Ponadto nigdy nie należy podawać danych z karty płatniczej, czy też przesyłać pieniędzy, gdy prosi nas o to osoba korespondująca z nami i podająca się za członka bliskiej rodziny, tym bardziej z niewiadomego numeru telefonu. Jeżeli ktoś prosi o pomoc, zweryfikuj dokładnie z kim mamy do czynienia, zanim przekażesz pieniądze. Pamiętaj, że tu chodzi o twoje oszczędności, dlatego zachowaj rozsądek i nie działaj pod wpływem emocji.

Prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, mówi o wysokościach kar, jakie grożą oszustom: – Przestępstwo oszustwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli natomiast takie przestępstwo dotyczy mienia znacznej wartości, czyli mienia przekraczającej kwotę 200 tys. zł, takie przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Jest kilka sposobów na oszustwa. Najpopularniejsze to te: „na wnuczka” czy wyłudzenia przez platformę BLIK. Pomimo licznych akcji edukacyjnych, wciąż ma miejsce wiele przypadków, gdzie najczęściej osoby starsze tracą dorobki życia. Warto być czujnym i dbać o bezpieczeństwo bliskich oraz własne.

Oszustwa telefoniczne/fot. gov.pl

Oszustwa telefoniczne/fot. gov.pl

Skip to content