Miasto obiecuje nowy standard trzech ulic do końca roku

Grabówka, Kiedrzyn, Północ czy Stradom, jest to lista dzielnic, na których terenie realizowane są drogowe zadania lokalne w ramach programu pn. „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Miejscy urzędnicy zapewniają, że do końca 2023 roku prace drogowe zostaną zakończone. Mieszkańcy mają cieszyć się wyremontowaną siecią dróg jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

O sytuacji inwestycji drogowych w dzielnicy Grabówka, mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg: – Na Grabówce przebudowana została już ulica Gminna, a dokładniej jej 600-metrowy odcinek. Wykonano koryto na całej szerokości jezdni, wyprofilowano i zagęszczono podłoże pod warstwy konstrukcyjne nawierzchni i wyregulowano w pionie studzienki do włazów kanalizacji sanitarnej. Teraz nawierzchnia przechodzi jeszcze standardowe badania, ich wyniki są podstawą do odbioru robót lub ewentualnego zgłoszenia w firmie niezbędnych poprawek. Roboty warte były ponad 430 tys. złotych i wykonała je firma Hucz.

Jak zapewniają miejscy urzędnicy, swojego końca wyczekują prace także w innych częściach miasta. Do końca bieżącego roku ulica Jemiołowa ma być w pełni przejezdna: – Ku finałowi zmierzają też prace na ulicy Jemiołowej, w obrębie dzielnic Kiedrzyn i Północ. Na początku tygodnia położono warstwę ścieralną na wierzchni jezdni. Inwestycja miała na celu poniesienie parametrów technicznych poprzez wzmocnienie konstrukcji na wierzchni jezdni. Jako że jest to droga graniczna między Częstochową a sąsiednim Mykanowem, roboty te są finansowane wspólnie przez oba samorządy. Wszystko ma być gotowe do końca października, a koszta inwestycji wyniosły prawie 570 tys. Złotych. Prace wykonała firma Drog-Bud.

Sprawa ulicy Oficerskiej, jednej z istotniejszych arterii dzielnicy Stradom, ma mieć swój szczęśliwy finał jeszcze w listopadzie. Maciej Hasik przekonuje, że prace drogowe w tej części Częstochowy były bardzo skomplikowane i wymagały głębokiej ingerencji w istniejącą infrastrukturę: – Kłopoty na ulicy Oficerskiej na Stradomiu dotyczą odcinka między ulicami Skrzetuskiego i Łączności. Celem jest poniesienie nośności konstrukcji jezdni. Ekipa budowana zakończyła już regulacje blisko 130 urządzeń technicznych w jezdni. Położyła też już pierwszą warstwę nawierzchni. W drugiej połowie tygodnia ruszy układanie nawierzchni ścieralnej. Zakres prac na Oficerskiej obejmuje wykonanie jezdni o szerokości 5,5 metra i długości prawie 530 metrów oraz chodnika o szerokości 2 metrów i długości około 155 metrów, wraz z poboczem o szerokości 75,5 metra. Koszt tych wszystkich robót to bez mała 2 miliony złotych. Wykonawca firma Rafalin ma ukończyć prace do 18 listopada.

Czy częstochowianie doczekają się czasów, kiedy przejazd przez miasto będzie przyjemnym doświadczeniem? Biorąc pod uwagę obecne utrudnienia w realizacji najistotniejszych inwestycji, należy być w tej kwestii raczej pesymistą. Niemniej skuteczna finalizacja pomniejszych remontów zdecydowanie poprawi komfort podróżowania mieszkańców Częstochowy.

 

Foto. UM Częstochowa

Skip to content