Monitorowanie aktywności podczas trekkingu – co warto wiedzieć?

Trenowanie samo w sobie jest bardzo cenne. Natomiast chcą wykorzystać czas spędzony na ćwiczeniach bardziej efektywnie, warto monitorować swoje aktywności. Na czym dokładnie to polega i z jakimi benefitami się wiąże? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Co mówi Ci Twoje tętno?

Czasami zdarza się, że początkujące osoby bardzo szybko ulegają przetrenowaniu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nie mają odpowiedniego doświadczenia i trenują nazbyt intensywnie. W krytycznym przypadku takie przeciążenia mogą nawet prowadzić do kontuzji. Aby uniknąć takich sytuacji, warto kontrolować swoje tętno. W tym celu przydatny może być na przykład smartwatch, który będzie je na bieżąco monitorował. Takie urządzenia znajdziesz między innymi tutaj: https://www.komputronik.pl/category/18499/smartwatche-i-zegarki,huawei.html.

Musisz jednak wiedzieć, w jaki sposób wyznaczyć granice swojej wytrzymałości. Na szczęście istnieje prosty wzór, który pomoże Ci w poznaniu swoich limitów. Wzór na tętno maksymalne wyraża się następująco: Tmax = 220 – Twój wiek. Przykładowo, jeśli masz 30 lat, to Twoje tętno maksymalne będzie wynosić 190 (220 – 30 = 190). Uwaga, jest to sposób dla początkujących, zawodowi sportowcy lub osoby, które doświadczyły poważnych urazów, powinny w tym celu skonsultować się ze specjalistą, który wyznaczy ich tętno maksymalne na podstawie badań.

Zakresy treningowe, które warto znać

Istnieje kilka wartości, z których możesz korzystać podczas treningów. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, zaopatrz się w urządzenie do pomiaru tętna. Może być to na przykład smartband, który znajdziesz tutaj: komputronik.pl/search-filter/18499/opaski-sportowe-smartbandy. Następnie stosuj się do następujących parametrów:

• 50-60% tętna maksymalnego – praca w takim zakresie oznacza trening regeneracyjny. Jego celem jest poprawa kondycji. To dobry początek dla amatorów, którym zależy na zbudowaniu fundamentów pod dalsze ćwiczenia.
• 60-70% tętna maksymalnego – trenując w takim zakresie, nastawiasz się na spalanie tłuszczu. Taka intensywność pozwoli Ci pracować nad oddechem oraz poprawić krążenie.
• 70-80% tętna maksymalnego – przy takim treningu poprawiasz swoją wydolność sercowo-naczyniową. Na taką intensywność mogą sobie pozwolić osoby, które ćwiczą już od jakiegoś czasu.
• 80-90% tętna maksymalnego – tu już wchodzisz w trening aerobowy. Organizm czerpie w nim z węglowodanów, a nie tłuszczów. Na taką intensywność powinni sobie pozwalać jedynie zawodowcy.
• powyżej 90% tętna maksymalnego – krótki i intensywny trening przeznaczony dla profesjonalistów.

Zapisuj swoje pomiary

Oczywiście nie tylko tętno jest istotnym parametrem. Dobrą praktyką jest zapisywanie swoich wyników na siłowni. Dzięki temu będziesz mógł z perspektywy czasu zobaczyć, jaki progres udało Ci się odnotować. To może podziałać jako dodatkowa motywacja, gdy pojawi się u Ciebie przejściowy kryzys.

Innym sposobem jest również wyznaczanie sobie dokładnego planu na parę tygodni do przodu. Takie działania warto jednak podejmować dopiero w momencie, gdy jesteś już nieco doświadczony. W innym wypadku możesz wyjść ze złych założeń, przez co Twój trening nie będzie dopasowany do aktualnych możliwości.

Regeneracja, czyli nie zapominaj o śnie

Trening to jedno, ale równie ważna jest odpowiednia regeneracja. Zachowanie odpowiedniego balansu może sprawić, że wejdziesz w swój optymalny rytm ćwiczeń i zaczniesz osiągać satysfakcjonujący progres.

W procesie regeneracji niezwykle istotną rolę odgrywa sen. I w tym wypadku pomocna będzie technologia. Współczesne zegarki sportowe wyposażone są w funkcję monitorowania snu, dzięki czemu będziesz wiedział, czy podchodzisz do tej kwestii prawidłowo. Takie urządzenia znajdziesz na przykład tutaj: https://www.komputronik.pl/search-filter/18499/zegarki-sportowe.

Tak właśnie przedstawia się kwestia monitorowania swoich aktywności fizycznych. Jak sam widzisz, z danych można wiele wyciągnąć, dlatego być może jest to kwestia, której możesz się przyjrzeć bliżej podczas kolejnych treningów!

Skip to content