O miejskim długu i emocjach – podsumowanie 85. Sesji Rady Miasta

Fot. Radio Fiat

W czwartek 14 grudnia w Urzędzie Miasta Częstochowy odbyła się 85. Sesja Rady Miasta. W znacznej części była ona poświęcona budżetowi na rok 2024. Burzliwa i pełna emocji debata pozwoliła mieszkańcom dowiedzieć się, że nowym szefem miejskich struktur został radny oraz naczelnik Centrum Usług Komunalnych, Łukasz Kot. Zastąpił on tym samym Zbigniewa Niesmacznego.

Podczas sesji radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości wskazywali, że dług miasta z roku na rok się powiększa. Przewodnicząca klubu, Monika Pohorecka mówi, że zaciągane kredyty powodują roczne zadłużenie na poziomie 58 mln zł.

– Dla porównania wskażę kwotę na poziomie 52-56 mln zł, która corocznie jest przeznaczana na remonty oraz budowę dróg i ulic w mieście. Porównywaliśmy pod tym względem Częstochowę do innych miast w województwie śląskim, takich, jak Gliwice, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, czy Bielsko-Biała. Wypadamy najsłabiej, jako samorząd, co wskazuje na nieudolność obecnej władzy. Miasto jest po prostu stale zadłużane. Zadłużenie na koniec przyszłego roku będzie wynosić ponad 925 mln złotych. W momencie, kiedy prezydent miasta obejmował władzę w Częstochowie, było ono trzykrotnie mniejsze – zauważyła Monika Pohorecka.

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył 25 wniosków do budżetu miasta. Są one odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Wszystkie te wnioski, z wyjątkiem objętych autopoprawkami i pokrywającymi się z postulatami lewicy, zostały odrzucone.

– Bardzo się cieszę, że te wnioski zostały objęte autopoprawką i znajdą się w budżecie. Mówimy o ul. Podchorążych i ul. Traktorzystów. Są to bardzo potrzebne inwestycje. Od lat mieszkańcy proszą, piszą pisma. Niestety, spotykali się do tej pory z negatywnymi odpowiedziami lub brakiem reakcji. Osobiście napisałam kilkanaście interpelacji w przypadku tych ulic. Bardzo się cieszę, że wczoraj zostały one objęte autopoprawką, natomiast same wnioski radnych Prawa i Sprawiedliwości zostały odrzucone – dodała przewodnicząca.

Jedną z bardziej interesujących części sesji było wystąpienie Pawła Bilskiego, prezesa Fundacji Oczami Brata, który domagał się m.in. pozytywnej decyzji w sprawie utworzenia w Częstochowie pierwszego Rodzinnego Domu Pomocy. Prezes Fundacji wypunktował oczekiwania względem miasta związane z podopiecznymi Domu oraz jego prowadzeniem.

BNO

Skip to content