Pasztet z fasoli i smalec z ciecierzycy, czyli Dzień Wegetarian

11 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Wegetarian. Dieta wegetariańska, choć wciąż mało znana, jest coraz bardziej popularna. Zamiast mięsa – groch, fasola, bób i ciecierzyca. Produkty pochodzenia roślinnego to podstawa diety wegetariańskiej.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wegetarianizm (ważne, żeby nie mylić go z weganizmem) stał się jednym z trendów zdrowego stylu życia. Czym charakteryzuje się ta dieta? Odpowiada Monika Przystalska – dietetyk kliniczny:

Jest to jedna z lepszych diet pod tym względem, że łatwo ją zbilansować tylko trzeba wiedzieć jak. Głównie polega na tym, że wyłączamy mięso. Dzisiaj jest trend na ograniczanie produktów mięsnych. Wegetarianie wykluczając mięso często pozostają przy rybach, owocach morza, lecz głównie bazują na serach, jajach i produktach mlecznych.

Gabriela, która korzysta z diety wegetariańskiej już od 7 lat, opowiedziała nam o swoich ulubionych potrawach – charakterystycznych dla wegetarian:

To są zamienniki białka w postaci roślinnej. Najczęściej jest to tofu – bo jest łatwe w przygotowaniu. Później falafel to są takie kotleciki z ciecierzycy. Jest jeszcze jedna rzecz – smalczyk z fasoli, on jest tak pyszny, że mogła bym go jeść codziennie.

Dieta wegetariańska, choć ma wiele plusów, ma również minusy, jednak kluczem jest odpowiednie zbilansowanie posiłków i tłuszczów w organizmie. Na wegetarianizm możne przejść właściwie każdy. Zdarza się, że dieta ta jest polecana dzieciom oraz młodzieży w okresie dorastania. Również wielu sportowców jest wegetarianami – wśród nich m.in. Lewis Hamilton czy Novak Djoković.

Skip to content