Pierwsza wizyta na strzelnicy – jak się do niej przygotować?

Pierwsze odwiedziny na strzelnicy z pewnością wiążą się z odczuwaniem wielu emocji naraz. Nie należy jednak zapominać o zasadach, jakimi rządzi się miejsce, do którego mamy w planach się udać. Warto zawczasu odpowiednio przygotować się na odwiedziny w tego rodzaju miejscu, choćby poprzez wybór stroju; powinien być on luźny oraz umożliwiać swobodne poruszanie się. Najlepszym rozwiązaniem jest ubiór typowo sportowy – buty na płaskiej podeszwie, koszulka nie krępująca ruchów i luźniejsze spodnie to klasyka, która zawsze się sprawdza. Warto zawczasu uzbroić się w dobry humor i opanowanie. Nastawienie ma tutaj ogromne znaczenie! Chociaż na strzelnicy otrzymasz wszelkie instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i czynności zachowawczych, już dziś warto zapoznać się z jednym ważnym, a mimo to jeszcze do XX wieku pomijanym, tematem, jakim jest ochrona słuchu w trakcie strzelania.

Dlaczego w dzisiejszych czasach istotne są ochronniki słuchu?

Strzelnica to miejsce nienaturalne dla naszych zmysłów. Eksplodujące w komorze nabojowe ładunki, odgłosy wystrzałów dochodzące z innych stanowisk oraz pociski miotane w kierunku tarczy generują hałas, do jakiego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Możemy więc jasno stwierdzić, że ochronniki słuchu to nadzwyczajny środek zabezpieczający, używany w równie niestandardowych przypadkach. W wielu krajach bardzo popularne są tłumiki huku, których głównym zadaniem jest obniżenie hałasu powstającego podczas strzelania. Aby dodatkowo obniżyć uciążliwość strzałów broni dla otoczenia strzelca czy środowiska naturalnego (w przypadku gdy strzelnica znajduje się na otwartym terenie), zaleca się właśnie stosowanie tłumiku. Polskie prawo zakazuje jednak rejestrowania broni wyposażonej w tłumik czy przystosowanej do ich montażu. Broń ta traktowana jest jako szczególnie niebezpieczna – z tego względu tak ważne jest stosowanie ochronników słuchu przystosowanych do warunków panujących zarówno w strzelnicy krytej, jak i do strzelania w plenerze. Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów ochronników:
pasywne → przypominające swoim kształtem duże słuchawki; konstrukcja daje komfort użytkowania nawet w przypadku ich długiego noszenia, bowiem dopasowują się one do kształtu głowy; znajdziemy je między innymi w profesjonalnych sklepach strzeleckich, takich jak Cyngiel;
aktywne → wyglądem zbliżone do pasywnych, jednak z tą przewagą, iż ich budowa umożliwia swobodną rozmowę z innymi strzelcami znajdującymi się w otoczeniu; płynna regulacja daje swobodę i możliwość wycięcia niepożądanych dźwięków o określonej granicy; dzięki swojej konstrukcji i wyposażeniu huk wystrzału jest skutecznie tłumiony, zaś wszelkie rozmowy czy komendy wydawane przez instruktora są nad wyraz słyszalne;
stopery → jednorazowe bądź wielorazowego użytku przyrządy douszne, są jednymi z najprostszych ochronników słuchu; ich półaktywna wersja umożliwia swobodne prowadzenie rozmów; standardowe stopery można zakupić na stronie cyngiel.com.pl.

Kolor ma znaczenie, czyli o oznaczaniu ochronników słuchu

Ochronniki słuchu występują w wielu kolorach, począwszy od klasycznej czerni aż po słuchawki strzeleckie z elementami czerwieni, jaskrawej zieleni czy pomarańczu. Na strzelnicach zwykle spotkamy klasyczne ochronniki w jednolitych kolorach – w myślistwie częściej napotyka się ochronniki z elementami o intensywniejszych barwach. Wynika to głównie z powodów zachowania bezpieczeństwa podczas wędrówki po lesie. Osobę mającą na uszach ochronniki w jaskrawym kolorze jest bardzo łatwo dostrzec nawet z odległości kilkunastu metrów; wyklucza się więc możliwość pomylenia człowieka ze zwierzyną, a przy tym minimalizuje ryzyko nieszczęśliwego wypadku, do jakiego mogłoby dojść przez ludzką pomyłkę.

Skip to content