Pij wodę i bądź zdrowy

Ludzki organizm w sześćdziesięciu procentach składa się z wody, dlatego jej picie jest takie ważne. Nawodnienie ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też na samopoczucie.

O tym, aby pić dużo wody należy pamiętać przez cały rok, nie tylko w upały. Nie powinno się doprowadzać do odwodnienia, które może mieć niekorzystne skutki dla naszego zdrowia. W jaki sposób dobrze nawadniać organizm mówi Monika Przystalska – dietetyk kliniczny.

Najzdrowsza zasada, bez wchodzenia w jakieś kalkulatory, to jest szklanka wody na dziesięć kilogramów masy ciała. Powiedzmy osoba, która waży około sześćdziesiąt kilogramów powinna wypić półtora litra wody. Jeżeli jest pora letnia, pocimy się bardziej, trenujemy dużo, to rzeczywiście powinniśmy ilość wypijanej wody zwiększyć. Pamiętajmy, że rytm picia wody nie ma polegać na dużo naraz i rzadko, tylko mamy pić często, mniejszymi łykami – powiedziała.

Monika Przystalska zwraca uwagę również na to, jakich napojów unikać.

Nie nawodnimy się sukcesywnie płynami słodkimi. Im więcej pijemy słodkiego, tym więcej jeszcze musimy tego wypijać, to pragnienie się zwiększa, dlatego że wtedy odwadniamy nasze komórki i wtedy możemy doprowadzić nawet do odwodnienia. Podobnie jeżeli cały czas będziemy łączyć wodę z miodem czy owocami, to będzie cały czas woda dosłodzona ,tylko cukrem w postaci fruktozy – dodała.

A czy mieszkańcy Częstochowy dbają o właściwe nawodnienie?

-Według mnie warto pić wodę, ponieważ ona nawadnia nasz organizm. Jest to też główny składnik organizmu

-Piję bardzo dużo wody w ciągu dnia. Jeden litr, dwa litry dziennie

-Ja pije średnio dwa i pół litra wody dziennie i jest to dla mnie bardzo ważne

Pamiętajmy żeby sięgać po wodę systematycznie, każdego dnia. Przypominajmy, o tym także naszym najbliższym.

OM

Skip to content