Z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wiąże się wzrost intensywności w ruchu drogowym w Częstochowie i w regionie. Większa ilość samochodów, zwłaszcza w rejonie szkół i przedszkoli, może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji. Dlatego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie rozpoczynają akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.
W pierwszych dniach września, policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół oraz zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których powinniśmy bezwzględnie pamiętać przypomina oficer prasowy KMP w Częstochowie, aspirant sztabowy Barbara Poznańska:
– Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas, dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze. Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących, zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię oraz zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu. Przypominamy, dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach!
Częstochowscy policjanci włączyli się również w akcję „Szlaban na ryzyko!”, prowadzoną wspólnie z Kolejami Ślaskimi, a której głównym założeniem jest podniesienie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego. Działania mają na celu uświadomienie zarówno kierującym pojazdami jak i niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, jakie zagrożenia niesie za sobą nieprzestrzeganie przepisów w rejonie przejazdów kolejowych i torowiskach. A przepisy jasno określają jak mamy zachowywać się w tych miejscach:
– Kierujący pojazdem obowiązany jest zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność, przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz podjąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest zmniejszona, prowadzić pojazd z taką prędkością, aby móc go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd, w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z torowiska, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie. Kierującemu pojazdem zabrania się objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone, wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim, omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Pamiętajmy, że droga hamowania pociągu jest około 13 razy dłuższa, niż droga hamowania samochodu!
Wraz z częstochowską policją apelujemy o zachowanie rozsądku na drodze i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników ruchu drogowego.

Skip to content