Połowa wakacji za nami – policja podsumowuje

Za nami pierwsza połowa wakacji. Policjanci z garnizonu częstochowskiego jak co roku czuwali nie tylko nad bezpieczeństwem mieszkańców, ale również osób wypoczywających i podróżujących po terenie Częstochowy i powiatu. Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię zarówno na drodze jak i podczas letniego wypoczynku.

Od 24 czerwca do końca lipca br. policjanci z prewencji podjęli 6.5 tys. interwencji w miejscach publicznych, zatrzymali blisko 100 przestępców na gorącym uczynku, ujawnili łącznie ponad 3.5 tys. wykroczeń, z czego ponad 1 tys. przeciwko obyczajności publicznej i ponad 1 tys. w związku z nieprzestrzeganiem przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Stróże prawa nałożyli łącznie ponad 1 tys. mandatów karnych na sprawców wykroczeń. Zatrzymali również 74 poszukiwanych. Niestety wśród policyjnych statystyk odnotowano 1 utonięcie- to mieszkaniec Częstochowy.

Policjanci z częstochowskiej prewencji odwiedzili blisko 30 placówek na terenie miasta i powiatu częstochowskiego, w których dzieci i młodzież spędzają czas wolny. Podczas spotkań przypominali uczestnikom jak ważne, jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku i zabawy, by wakacje pozostawiły po sobie wyłącznie miłe wspomnienia.

Dla większości był to również czas intensywnych podróży, a dla policjantów z częstochowskiej drogówki okres wzmożonej pracy. Policjanci zatrzymali 38 kierujących, znajdujących się pod wpływem alkoholu i 1 pod wpływem narkotyków. Zatrzymali 269 dowodów rejestracyjnych w większości za niewłaściwy stan techniczny pojazdu. Ujawnili łącznie ponad 3 tys. wykroczeń w ruchu drogowym, z czego ponad 2 tys. dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości, w tym prawie 1100 w rejonie przejść dla pieszych. 34 kierowców straciło swoje uprawnienia do kierowania za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mundurowi w białych czapkach skontrolowali również 20 autokarów nie ujawniając żadnych nieprawidłowości.

W pierwszej połowie wakacji na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 458 zdarzeń drogowych, w tym do 413 kolizji i 45 wypadków, w których 3 osoby poniosły śmierć, a 50 zostało rannych. W analogicznym okresie 2022 roku na drogach miasta i powiatu doszło do 463 zdarzeń drogowych, w których zginęło 2 osoby a 45 zostało rannych.

Z pozoru to tylko liczby, ale pamiętajmy, że za każdą z nich kryje się ludzkie życie i niewyobrażalna tragedia rodziny oraz najbliższych. Pamiętajmy o wspólnym bezpieczeństwie. Na drogach jesteśmy bowiem odpowiedzialni nie tylko za swoje życie, ale również życie innych uczestników ruchu. Kierujmy się wzajemnym szacunkiem, zasadą ograniczonego zaufania, i pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Źródło: KMP Częstochowa

Skip to content